Emlakçılık Sektöründe Köklü Değişiklik! Bu Kişiler Artık Emlakçılık Yapamayacak

Ticaret Bakanı olarak görev yapan Ruhsar Pekcan, yeni açıklamaları ile değişikliklerinde kapısını araladı. Pekcan “Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacaktır. Herhangi bir belgesi bulunmayan yer alan emlakçılık sitelerine üye olmaları erişim sağlanamayacaktır” sözlerini kullanarak açıklamalarına devam etti.

Emlakçılık Sektöründe Köklü Değişiklik! Bu Kişiler Artık Emlakçılık Yapamayacak

Emlakçılık sektöründe yer alan haksız rekabeti ortadan kaldırmak amacıyla yapılan düzenlemeler büyük ilgiye yol açmıştır. Taşınmaz Ticareti ile ilgili Resmi Gazete yayınlanan bilgilere göre piyasada yer alan kayıt dışı, haksız rekabet gibi olumsuz durumların önüne geçilmesi planlanmaktadır.

Yer alan bu kapsam doğrultusunda yetkisi olmayan herhangi bir kimse emlakçılık sektörü yapamayacaktır. Şöyle ki belirli kapsamlar doğrultusunda getirilen kapsamlara herhangi bir şekilde uymayan kimseler bu sektörde pek fazlasıyla yer alamayacaktır.

Yeni Dönem Emlakçılık İle Değinilen Noktalar

Yeni dönem üzerinde yapılan çalışmalar kapsamında emlakçılık alanlarında da fazlasıyla değişiklikler yapılmıştır. Şöyle ki Yeni Emlak Yasası Kapsamında belirli hususlar belirtilmiştir. Bunlarla beraber düzenlenen yasalar kapsamında uygulamayan kişiler üzerinde de gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.

Yetki belgesi yer alamdan emlakçılık üzerine kesinlikle bir işlem yapılmamaktadır. Öyle ki öncelikle gerekli prosedürler kapsamında emlakçılık üzerine belge toplamı ve izinlerin tamamen olması gerekmektedir.

Emlakçı olmak isteyen ya da iş yerine sahip olmayı düşünen kimseler hazırlanan belgeler ve izinler kapsamında istedikleri duruma sahip olabilmektedir. Bunun yanı sıra Pekcan yaptığı açıklamalar doğrultusunda taşınmaz ticareti kapsamında 100 saatlik bir eğitim süreci olması gerektiğini belirtti. Ayrıca mezun olduğu durumlar kapsamında da 12 veya 6 ay üzerinden emlak danışmanlığı işi yapması gerekmektedir.

Emlak işletmesi konusunda bir işletme sahibi olan Seviye 5 üzerinden, işletme içerisinde sigorta kapsamında çalışan kimseler ise Sigorta 4 üzerinden değerlendirme yapacaktır. Tüketici kesimin daha kaliteli bir hizmet almasının yanı sıra sektör üzerinde iş gücüm miktarı da fazlasıyla artacaktır.

Belirtilen hatta belirlenen sınırlar üzerinde hizmet bedeli alan emlakçılar üzerinde kesin yaptırımlar uygulanacaktır. Hatta bu uygulama üzerinde ısrar eden işletme sahiplerinin de yetkisini tamamen kaybetmesi açısından düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemeler sayesinde sektör üzerinde dengede daha rahat sağlanmaktadır.

Yetki belgesi üzerinde herhangi işlemi olmayan emlakçılar ilan sitelerinde yer almayacaktır. Pekcan, ilanlarda yetki belge numarasını da belirtilmesi gerektiği üzerinde açıklamalarda bulunmuştur. Aynı zamanda yetki belgesi içerisinde işletme veya unvan adı da kullanılması zorunlu hale gelmiştir.

Yeni Düzenlemeler İle Bir Devir Kapanıyor

İlanlarda yer alan yanıltıcı veya uygun olmayan bilgiler yer almayacaktır. Ruhsar Pekcan bu konuda yer alan hassasiyeti ön planda tutulduğunu da açıklamalarında yer vermiştir. Bakanlık kapsamında detaylı incelemeler yapılarak konu üzerine verilen herhangi bir yanlış bilgi çerçevesinde idari para cezası uygulanacağını da açıklamaları arasında ekledi.

Yapılan düzenlemeler içerisinde yetki belgesi bulunmayan emlak işletmeleri kesinlikle üye kaydı yapamayacaktır. Bu sayede yer alan haksız rekabetinde hızlı bir şekilde önüne geçilmiştir. İlan üzerinde yer alan herhangi bir olumsuz durumu ise Bakanlık tarafından sağlanan iletişim kanallarına iletecektir.

Yer alan düzenlemeler kapsamında işletmelerde fazlasıyla olan artışında bir nebze önüne geçilmiştir. Bu sayede piyasa değeri daha dengede duruyorken haksız rekabet ortamları üzerinde de gereken önlemler alınmıştır. İlerleyen bu kapsamda kullanıcı ve müşterilere oldukça kaliteli, güvenilir bir hizmet yapısının da temeli sunulmuştur.

Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamalar ve karar verilen düzenlemeler sayesinde emlakçılık sektörünün daha iyi gelişmesi açısından uygulanması gereken durumları açıklamaktadır. Sektör üzerinde takip işlemlerinde daha rahat yapılmasını da sağlayarak yaptırımlar konusunda oldukça rahat bir süreç ilerlediği gözlemlenmektedir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER