Emekli ve Memur Maaşlarına Büyük Zam! 3100 TL Sürprizi!

Emekli ve memur maaşlarında büyük sürprizler! Emekli ve memur maaşlarında 3100 TL sürprizi yaşandı! Yeni yılda gelen zam sonrası büyük bir sürpriz yaşandı. Özellikle en düşük emekli maaşı ve en düşük memur maaşlarında sürprizler yaşandı! İşte o büyük sürprizler!

Emekli ve Memur Maaşlarına Büyük Zam! 3100 TL Sürprizi!

Emekli ve memur maaşları milyonlar tarafından beklenmektedir. Herkes yeni yılın girmesi ile birlikte kesinlik kazanacak olan rakamları merak etmektedir. Bu durumun nedeni ise enflasyon oranlarından kaynaklanmaktadır. Bilindiği üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı geçtiğimiz günlerde asgari ücret zammına kesinlik vermiştir. Emekli ve memur maaşları için ise yeni yılın girmesi gerektiği bildirilmiştir.

Bildirimlerin bu şekilde yapılması keyfi nedenlerden ileri gelmemektedir. Emekli ve memur maaşlarının hesaplanması senelik enflasyona göre yapılmaktadır. Aralık ayının enflasyon oranı ise ancak ocak ayında ortaya çıkmaktadır. Bu da maaş zamlarının kesinlik kazanmasını ocak ayı içerisine ertelemiştir.

Emekli ve Memur Maaşlarında Güncelleme

Vatandaşlar tarafından merak edilen 2021 emekli ve memur maaşları hakkında yakın zamanda güncelleme yapılmıştır. Güncellemenin yapılma nedeni ise aralık ayındaki enflasyon rakamlarının nihayet kazanması olarak açıklanmaktadır. Bilmeyenler için atalık ayı enflasyonunun resmi rakamları 1,25 şeklindedir. Zam oranı da bu rakamın diğer aylarla birleştirilmesinden sonra kesinlik kazanmıştır. Oranlardan;

 • Memur emeklileri,
 • İşçi emeklileri,
 • Öğretmenler,
 • Polisler,
 • Kaymakamlar,
 • Teknisyenler,
 • Doktorlar istifade edebileceklerdir.

Türkiye İstatistik Kurumunca verilen aralık ayı enflasyon oranları yıllık vadeyle birleştiğinde %14,6 sonucu gelmektedir. Uzmanlar maaşların kesinleşmesi için zam oranlarını işte bu sonuç üzerinde çalışarak kesinlik kazandırmışlardır.

2021 Emekli ve Memur Maaşları

Bilindiği üzere memur ve memur emeklileri 2020 yılının ikinci yarısında %4 oranında zam almıştır. Bu çerçevede enflasyon oranlarının belirlenmesi ile elde edilecek olan fark maaşlara yansıtılacaktır. Memur maaşları uzun zamandan bu yana açıklanan şekilde hesaplanmaktadır. 2021 memur maaşlarında da izlenen yöntem değişim göstermiş değildir.

Ocak ayı içerisinde hem memurların hem de memur emeklilerinin alacakları zam payı %3’tür. Bu miktar sözleşme zammı olarak da bilinmektedir. Ancak memur ve memur emeklileri sözleşme zammı haricinde de zam almaktadır. Enflasyona göre kesinlik kazanan zamlardan sonra toplam rakam %7,33 olarak kesinleştirilmiştir. Ocak ayı kapsamında maaş alan memur ve memur emeklileri aralık ayına göre %7,33 daha yüksek maaş temin edeceklerdir.

En Düşük Memur Maaşı

Yeni zam oranlarının gelmesi ile birlikte en düşük memur maaşı da merak edilmeye başlanmıştır. Ancak en düşük memur maaşı ile en düşük emekli memur maaşı birbiri ile karıştırılmamalıdır. Gelen resmî açıklamalar;

 • En düşük memur maaşının 4.500 TL,
 • En düşük memur emekli aylığının 3.020 TL olduğunu ortaya koymaktadır.

Bilindiği üzere maaşlarda eş ve çocuk başlıkları altında aile yardımları da yapılmaktadır. bu alanda verilen en düşük maaş rakamlarında aile yardımları işin içine katılmıştır. Aile yardımları olmadan verilen açıklamalar otomatik olarak daha düşük rakamlarla karşı karşıya kalınması demektir. Emekli ve çalışan memurlar ocak ayında alacakları maaşlarda yeni zam oranlarının uygulandığını görecektir.

2021 Emekli Maaşları

SKG ve Bağ-kur emekli maaş zam oranı da resmi olarak açıklanmış durumdadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylanan rakamlar %8,37 şeklindedir. Bu da emeklilerin rakamsal olarak ne kadarlık maaş alabileceklerinin hesaplanmasına kapı aralamaktadır.

 • İşçi emeklilerinin aylıkları 1.447 TL’ye,
 • Esnaf emeklerinin aylığı 763 TL’ye,
 • Çifti emeklilerinin aylıkları ise 662 TL’ye çıkmıştır.

Verilen rakamlar pek çok insana düşük gelebilmektedir. Ancak bu rakamlar en düşük emekli maaşları olarak açıklanmıştır. Emekliler farklı nedenler yüzünden maaşlarını zaten daha yükseklerden almaktadır. Kesin maaş hesaplaması isteyenlerin normal maaşlarına %5,75 enflasyon oranını eklemeleri önerilmektedir. Bu sayede 2021 yılında işçi emeklilerinin alacakları maaşlar bireysel bazda hesaplanabilecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 2 hafta Önce

ne var bu memur emeklisine anla madım ssk emeklisi dış kapının dış mandalı oylar hep gariban aşklı emeklisinden GELİYOR bunun farkında deyil memur emeklisini zaten akp ye oy vermiyor ama zamanı gelecek az kaldi

SIRADAKİ HABER