Emekli ve Emekli Olmak İsteyenleri İlgilendiriyor! SGK Anlaşma Sağladı

Emekli ve Emekli olmak isteyenleri ilgilendiriyor! SGK'dan Emeklilikle ilgili flaş bir karar geldi! SGK, Emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kararını açıkladı. Hem emeklileri hem emekli olmak isteyenleri ilgilendiren kararın ayrıntılarını sizlerle paylaştık! İşte o karar.

Emekli ve Emekli Olmak İsteyenleri İlgilendiriyor! SGK Anlaşma Sağladı

Emeklilik hayalleri çalışanları motive eden en önemli etmenlerden biridir. Özellikle yoğun iş temposunda olanlar için emeklilik heyecanla beklenmektedir. 2020 yılı içerisinde yaşanmış ve halen devam eden salgın da emeklilik isteklerini artırmıştır. Ancak doğal şekilde emekli olunabilmesi için;

 • Yaş,
 • Sigorta,
 • Prim şartlarının tamamının sağlanması gerekmektedir.

Şartlardan biri ya da birkaçının sağlanmaması durumunda emekli olunması olanaklar kapsamında değildir. SGK emekli olmak isteyenler için yeni açıklamalar yapmaktadır. Resmi olarak gelen açıklamalar sayılan şartların daha rahat hale getirildiğini göstermektedir. Bu sayede emekli olmak isteyenler hayallerine bir adım daha yaklaşabileceklerdir.

Emekli Olmak Artık Daha Kolay!

Açıklanacak olan karar Bağ-Kur üzerinden çalışan vatandaşları alakadar etmektedir. Bu çerçevede iş hayatlarına devam eden bireylerin büyük bir bölümü prim ödemelerini tamamlayamadıkları için emekli olamamaktadır. Bahsedilen duruma borç ödemesi yüzünden emekli olunamaması olarak da bakılmaktadır.

SGK Bağ-Kur’lu olan vatandaşlar için bankalarla anlaşma yapmıştır. Detaylı olarak verilecek olarak bankalar sayesinde emekli olmaya hak kazanmış olan bireyler kredi temin edebileceklerdir. Oldukça avantajlı olan kredi sayesinde borçlar anında ödenebilecektir. Bu da emekli olmak isteyenleri büyük oranda teşvik etmektedir. Özellikle pandemi döneminde çalışmak istemeyen milyonlarca kişinin açıklanan kampanyadan istifade etmesi beklenmektedir.

SGK Anlaşma Sağladı!

Emekli olmak isteyip de emekli olamayanlar sadece resmi nedenlerden ötürü sıkıntı yaşamamaktadır. Bilindiği üzere artık nakit ihtiyaçları farklı kredilerden temin edilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle çocuklarını evlendiren ebeveynler yüksek borçların altına girmektedir. Bu da emeklilik planlarının borçların ödenmesinden sonraya ertelenmesine yol açmaktadır. Kişilerin kurumlarından emekli olamamaları gençlerin iş hayatına atılmasında da önemli bir engeldir.

SGK tarafından gelen açıklamalar bu tür sorunları olan emeklilerin problemlerini çözümleyecek niteliktedir. Zira normal şartlar altında tüm borçları için kredi çekmek isteyenler yüksek faiz oranları ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak SGK ilgili bankalarla bir anlaşma oluşturmuştur. Gerçekleştirilen anlaşma çerçevesinde;

 • Düşük faiz oranları,
 • 36 aya kadar vade,
 • Ödeme kolaylıkları gibi imkanlar emekli olmak isteyenlere sunulmaktadır.

Kamu Bankaları Kredi Verecek!

Gerçekleştirilen duyurular, işlemlerin SGK anlaşmalı bankalar üzerinden sağlanabileceğini kesinleştirmiş durumdadır. Bu çerçevede emekli olmak isteyenler kredilerini;

 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • Vakıfbank alternatiflerinden herhangi birinden temin edebilmektedir.

Kredi alımlarından sonra ödemeler otomatik şekilde gerçekleştirilmektedir. Ödeme planları kişilere özel bir şekilde hazırlanmaktadır. Maaşların yatması ile birlikte banka sisteminden otomatik bir şekilde kesilmektedir. Böylece vatandaşların ek bir yere giderek taksit ödemelerine gerek kalmamaktadır. Ancak kredi başvurusu için bireylerde bazı şartlar aranmaktadır. Aranan şartlar arasında;

 • Birikmiş olan prim borcunun tamamlanması,
 • Yaşlılık aylığı alabilecek olan sigortalı olunması gibi maddeler yer almaktadır.

Şartların tümü resmi internet sitesinde herkese açık bir şekilde yayımlanmaktadır. Başvuruda sorun çıkmaması adına emeklilik kredi şartlarının kontrol edilmesi önerilmektedir.

Emeklilik için Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK tarafından açıklanan emeklilik artısından istifade edilebilmesi başvuru işlemlerinin başlamasına bağlıdır. Bireyler başvuru için ilk etapta sosyal güvenlik il merkezlerine gitmelidir. Burada gerçekleştirilen ön başvurudan sonra açıklanan bankalara doğrudan yönlendirme yapılmaktadır. Böylelikle aslında zaman bakımından kazanç sağlanmış olmaktadır.

Bankalardan gerçekleştirilen başvuru, kontrol ve tahsil işlemleri emeklilik kredisinin temin edilmesi anlamına gelmektedir. Ancak krediden istifade etmek isteyenler en geç 1 Şubat tarihine kadar başvurularını iletmek zorundadır. Kredinin ilk taksit ödemesi için ise şubat ayı es geçilmiştir. Ödemeler 31 Mart itibari ile başlamaktadır. Böylece bireylerin daha rahat şekilde hareket etmeleri sağlanmaya çalışılmıştır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Bicakci
Hatice Bicakci - 3 hafta Önce

Ben Yurtdisinda yasamaktayim,Sigortadan Emekli olmak istiyorum.Ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz cok sevinirim.
Cevabi mumkunse mail adresim ele gonderirseniz hemen check edebilirim.
Mail adresim: hatice12@yahoo.ne.jp
Saygilarimla,

SIRADAKİ HABER