Eğitimde flaş hamle: Battaniye ve açık pencere! 

Yunanistan'da bulunan okullarda koronavirüse karşı tedbir olarak sınıflarda pencerelerin açık tutulmasına ve öğrencilerin battaniye ile kendilerini soğuktan korumalarına ilişkin bir yöntem gündeme geldi. 

Eğitimde flaş hamle: Battaniye ve açık pencere! 

Yunanistan'da koronavirüs vakalarının artış göstermesi üzerine 13 Kasım gününden sonra okul öncesi öğrencileri ile ilkokul öğrencileri için uzaktan eğitim sistemine geçilmişti. Ortaokul öğrencileri ve lise öğrencileri için ise 8 Ocak günü uzaktan eğitim sistemine geçilmişti. 

Okul öncesi öğrencileri ve ilkokul öğrencileri, iki ay sonra yeniden yüz yüze eğitim görmeye başladı. Öğrencilerin maske taktıkları, yanlarında dezenfektan bulundurdukları ve fiziki mesafe kuralına dikkat ettikleri görüldü. Fakat yine de sağlık yetkilileri bu durumun kaygı verici olduğunu düşünmeye başladı. 

Koronavirüs veliler nedeniyle yayılabilir

Yunanistan'da Kasım ayında koronavirüs vakaları 3.000'lere ulaştı. Söz konusu ülkede Ocak ayında koronavirüs vakaları yeniden 1.000'in altına geriledi. Fakat bu rakamların hala fazla olduğunu düşünen uzmanlar var. 10 milyona yakın nüfusa sahip olan Yunanistan'da koronavirüsün yayılmasına öğrencilerden ziyade velilerin yarattığı yoğunluğun neden olabileceği ifade ediliyor. 

Yunanistan'da ilerleyen sürecin kritik olduğu ve koronavirüs vakalarında önemli düzeyde artış yaşanması durumunda yeniden uzaktan eğitim sistemine başlanabileceği belirtiliyor. Yunanistan'da Şubat ayında üçüncü dalganın yaşanabileceği kaydediliyor. 

İlginç bir yöntem bulundu

Yunanistan hükümeti, koronavirüsün okullarda bulaşmasının önüne geçebilmek için ilginç bir yöntem buldu. Söz konusu yöntem ile sınıflarda pencerelerin açık tutulması ve öğrencilerin kendi battaniyeleri ile soğuktan korunması gerekiyor. Yunanistan'da şu anda sıcaklıklar yaklaşık 20 derece olduğu için bu yöntem şimdilik uygulanabilir görünüyor. Fakat ilerleyen dönemde Yunanistan'da hava sıcaklıklarının 0 dereceye kadar gerileyebilecek olması söz konusu yöntemi işlevsiz kılabilir.

Diğer yandan, Yunanistan'da bugün itibarıyla 85 yaş ve üzeri insanların koronavirüs aşısı için randevu talebinde bulunabileceği ifade edildi. Söz konusu ülkede günde 8 bin kişiye koronavirüs aşısının uygulanacağı düşünülüyor. Bu nedenle 27 Aralık günü başlayan aşılamanın öngörülenden fazla zaman alabileceği, Yunanistan'ın tamamına aşı yapılmasının sonbahar mevsimine kadar sürebileceği belirtiliyor. 

Yunanistan'da koronavirüs bilançosu

Yunanistan'da şu ana kadar 144 bin 738 koronavirüs vakası tespit edilirken, 9 bin 989 kişi iyileşti. Söz konusu ülkede şu ana kadar 5 bin 263 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER