E-devletten Yenilik! Firmaların İstenmeyen Mesajlarına Son

Vatandaşlar E-devlet platformu üzerinden istemedikleri mesajları engelleyebilecekler. Böylece sürekli rahatsız oldukları mesajlar vatandaşlara iletilmeden sistem üzerinden engellenebilecek.

E-devletten Yenilik! Firmaların İstenmeyen Mesajlarına Son

E-devlet'ten bir yenilik daha sizin onayınız olmadan size gönderilmiş olan ticari mesajları ve aramaları artık uygulama üzerinden birkaç adım ile engellemeniz mümkün.

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi devreye girdi. Ticaret Bakanlığı sayesinde vatandaşların e-devlet'te yapabileceği işlemlere bir yenisi daha eklendi. Bu sayede vatandaşlar artık verdikleri tüm ticari elektronik ileti olayların tek bir noktadan görebilecekler. Yeni olan bu özelliği vatandaşlar 8 Ocak tarihinden 16 Şubat 2021 tarihine kadar E-devlet platformu üzerinden veya www.iys.org.tr adresi üzerinden kontrollerini sağlayabilecekler ve onayları kontrol edip red hakkını kullanabilecekler.

Bu sistem sayesinde onaysız olan iletilerin tüketiciye ulaşmadan sistem tarafından engellenmesi sağlanacak böylece tüketicinin istemediği mesajlar ona gitmeyecek.

 İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İletim Yönetim Sistemi uygulaması, Ticari Elektronik İleti onayı alınmasına ve red etme hakkının bulunmasına veya şikayet sürecinin yönetilmesine olanak sağlayan sistemdir.

İleti Yönetim Sistemi Nasıl Kullanılır?

Bu sistem internet sitesine girdiğiniz zaman karşınıza çıkan ekranda yer alan ‘Vatandaş Girişi’ butonuna tıklamanız gerekir.

devamında ise açılan ekrandan kutucuğa telefon numaranızı eklemeniz ve sonrasında telefonunuza gelen doğrulama kodunu sizden istenen kısıma girmeniz gerekmektedir. Devamında ise karşınıza çıkan aydınlatma metinli okuduktan sonra ‘’Okudum anladım’’ diyip o kutuyu işaretlemeniz gerekmektedir, sonrasında ise size elektronik ileti gönderme izni olan firmaları inceleyebilirsiniz.

E-devlet Üzerinden İstenmeyen Mesajlar Nasıl Engellenir?

E-devlet sistemine girdiğiniz zaman aratma kısmına ‘’ Ticari Elektronik Yönetim Sistemini’’ aratıp sonrasında ekranda çıkan ''Yeni İletişim Adresi Ekle'' kısmına tıklayarak ekranı aşağı kaydırdığınız zaman, telefon numaranızı ya da e-posta adresinizi ekleyip devamında ise aydınlatma metni okuyup onaylamanız gerekmektedir.

150 bin üzerinden ve altında ticari elektronik ileti onayı bulunan hizmet sağlayıcılarının sisteme verilerini yüklemesi için farklı zamanlar belirlendi. Belirlenen zamanlarda vatandaşın red etme hakkını kullanmaması durumunda sisteme aktarılmış olan veriler onaylanmış sayılacak. Vatandaşlar diledikleri zamanda ticari elektronik ileti isteklerini değiştirebilecekler.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 22:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER