Dolandırıcılar'ın Yeni Numarası!

Dolandırıcılar bu sefer bir belediye ismi kullanarak vatandaşları dolandırmaya çalıştı. İşte, vatandaşların bu dolandırıcılara karşı ne yapması gerektiği ve konuya ilişkin detaylar.

Dolandırıcılar'ın Yeni Numarası!

Dolandırıcılar her gün başka bir yöntem ve şekil değiştirerek insanları kandırmayı kendilerine amaç edinmiş durumda. Bu kez adres Kocaeli Darıca belediyesi oldu. Belediyenin son günlerde dolandırıcıların kendilerini belediyede çalışıyoruz diye tanıtarak, yetim çocukları giydiriyoruz ve desteklerinizi bekliyoruz diyerek para istediklerini öğrenince belediye vatandaşları uyardı ve bu kişilere para vermemeleri, dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

  Kocaeli Darıca Belediyesinin sosyal yardımları kendi bünyesinde yaptığı konusunda vatandaşlara hatırlatıldığı açıklamada son zamanlarda kendilerine gelen şikâyetlerin arttığı ifade edilerek, Kocaeli Darıca Belediyesinin vatandaşlardan para istemediğine belediyeden aradığını iddia eden şahısların para talep edenlere itibar edilmemesini ve bu tür kişilerden gelen aramalarda hemen güvenlik güçlerine bildirmenizi önemle rica ederiz, şeklinde açıklama yaptı.

Dolandırıcılara Karşı Alınması Gereken Tedbirler

 Telekom, Vodafone, Turkcell veya başka bir kuruluş için aradıklarını söyleyerek istenen işlemleri yapmanızı isteyenlere; Tebrikler ödül kazandınız yazıp yollanan mesaj ve çağrılara inanmayınız.

 ATM'ler de yanınıza gelip size yardımcı olmak isteyen şahıslara itibar etmeyiniz. Kart şifrenizi ve kişisel bilgilerinizi kesinlikle bu şahıslara vermeyiniz. 

SIM kartınızın kötü kişiler tarafından kopyalandığını söyleyerek para veya kontör isteyen şahıslara inanmayınız.

 Banka hesaplarınızda bulunan bütün paralarınızın terör örgütlerinin eline geçtiğini söyleyerek sizden para ve kontör isteyen şahıslara inanmayınız.

 Banka ATM'lerine yönlendirerek kısa mesaj yolu ile mesaj gönderip, sigorta yaptırdığınızı ve süresinin bittiği ve eğer bu parayı ödemezseniz haciz işlemlerinin başlatılacağı gibi söylentilere itibar etmeyiniz. Polis merkezi gibi özellikle çeşitli şehirler arası alan kodlarını kullanarak para isteyen kişilere itibar etmeyiniz.

 Kendisini bankacı ya da avukat olarak tanıtıp, bankalar ve kredi kartı aidat miktarlarının geri alınabileceğine dair söylemleler de bulunan şahıslara kart numara ve kart şifrelerinizi isteyenlere inanmayınız. Yurt dışı alan kodu ile gelen aramalara cevap vermeyiniz..

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 23:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER