Doğum İzni Ne Kadar 2021? Baba ve Anne İçin Doğum İzni Kaç Gündür

Yeni yılda doğum izninin kaç gün süreceği gündemin en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Peki anne ve babaların doğum izin için şartlar ne olacak? Merak edilen bu soruların cevapları 2021 senesinin ilk günlerinde yer almakta. İşte gündemin sıcak gelişmeleri…

Doğum İzni Ne Kadar 2021? Baba ve Anne İçin Doğum İzni Kaç Gündür

Devlet, politikaları gereği yeni bir bebeğin dünyaya gelmesi halinde devlet çalışanı olan anne ve babalara belli bir sürede izin vermektedir. Anne ve babalara tanınan doğum izni süreleri ise birbirinden farklı olup annelerin izinleri babalara kıyasla daha uzun süreli olmaktadır.

Anneler için Doğum İzni

Bebeğin doğumundan 8 hafta önce ve doğum sonrası 8 hafta annelerin doğum izni süresidir. Anneler için bu izin süresi toplamda 16 hafta olarak görülmektedir. Doğumdan önceki süreçte hamilelik sürecinde kendilerini iyi hissedip çalışmaya ara vermeyi tercih etmemeleri durumunda olan anne adayları istekleri doğrultusunda hamileliklerinin 37. Haftasına kadar çalışmayı sürdürebilirler. 37. Haftadan sonra ise çalışma hayatına mecburi olarak ara vermek durumununda kalıyorlar. İkiz ya da üçüz gebelik bir bebekten fazla hamilelik yaşayan kadınlar için izin süresi tek gebelik yaşayan kadınlara göre 2 hafta ek olarak uzatılabilmektedir. Doğum izni kullanmak isteyen kadınların hamilelikterinde en az 32. Haftaya gelmiş olmaları gerekmektedir.

Babalar için Doğum İzni

Baba adaylarının, eşleri doğum yaptığı zaman kullanabilecekleri izin süresi devlette ya da özelde çalışmaları durumlarına göre değişiklik göstermektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre eşi çocuklarının doğumunu gerçekleştirmiş babalar 10 günlük bir izin süresi kullanabilmektedir. Bu kural devlet çalışanları için geçerli olup, özelde çalışan babalar için ise bu süre 5 güne indirilmiştir.

Doğum İzni Nasıl Alınır?

Öncelikle doktordan hamilelik dolayısı ile çalışılamayacağına dair rapor gereklidir. Alınan çalışamaz raporu anne adayının çalıştığı iş yerine, kuruma iletilir. Sonrasında ise iş yerindeki yetkili kişinin raporu SGK internet sitesine işlenerek süreç tamamlanır.

Doğum İzin Ücreti Ne Kadar?

Doğum yapan anneler maaşlarını almaya devam edebilmektedir. Buna ek olarak emzirme yardımı olarak bilinen sosyal destekten de fayda sağlayabilirler. Bu duruma ek olarak, bir iş etiği olan 16 haftalık doğum izin sürelerini kullanabilmelerinin yanı sıra yarı zamanlı şekilde çalışma hayatına devam edebilmektedir. Anne adayının hamileliğinin kaçıncı çocuğu olduğuna göre çalışma şansı farklı zamanlara göre de verilebilmektedir. Belirtilen süreçlerde tam gün yerine yarım gün iş hayatına devam eden anne adayları tam gün maaşı alabilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER