Dijital Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır? Fiyatı, Başvuru Formu ve Gerekli Evraklar

Takograf kartı olarakta bilinen dijital ehliyet başvuruları yeni yılda da tüm hızıyla devam ediyor. 2021 yılında güncellenen dijital ehliyet fiyatları, gerekli evraklar ve başvuru şartlarıyla tüm merak edilen detayları bu sayfa üzerinde bir araya getirdik.

Dijital Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır? Fiyatı, Başvuru Formu ve Gerekli Evraklar

Dijital ehliyet pek çok sürücü için gerekli olan bir belgedir. Bu belge halk arasında “takograf kartı” olarak da bilinmektedir. Ehliyetin alınması için ise belli başlı süreçlerin tamamlanması gerekmektedir. Böylelikle şoförlüğü bir meslek olarak icra etmek mümkün hale gelmiş olmaktadır. Uluslararası alanda taşımacılık yapanlar açısından gerekli olan belge dört farklı bölüme ayrılmaktadır. Bölümler;

 • Sürücü,
 • Denetim kartı,
 • Servis,
 • Şirket şeklindedir.

Ehliyete sahip olmak isteyenlerin ilk etapta SRC 1,2,3,4 ya da 5 belgelerini temin etmeleri gerekmektedir. Çünkü dijital ehliyet alım şartlarının başında bu bulunmaktadır.

Dijital Ehliyet Nasıl Alınır?

TOBB, takograf kartı temin etmek isteyen vatandaşların ortak noktası olarak görülmektedir. çünkü kart başvuruları kurumun resmi internet sitesi üzerinden alınmaktadır. Başvuruların online sistemler üzerinden alınması özellikle hız bakımından ciddi artıların kendini göstermesini sağlamıştır. Ancak başvuru süreci sadece online sistemler ile sınırlanmış da değildir.

Belge temin etmek isteyenler TOBB resmi internet sitesinden bir ön başvuru metni doldurmaktadır. Bu sayede ödenmesi gerekli olan miktarlar ekranlarda görülebilmektedir. Şoförler sonraki adımda ilgili bankalara açıklanan şekillerde ödemelerini gerçekleştirmektedir. Dijital ehliyet başvurusunun asıl adımları ise bu ödemelerden sonra gerçekleşmektedir. Çünkü pek çok bölgede TOBB tarafından yetki almış oda bulunmaktadır. Bireyler bu odalara giderek başvurularını tamamlamak zorundadır.

dijital-ehliyet-nasil-alinir

Dijital Ehliyet Fiyatları

Ehliyet temininde ödenmesi istenen rakamlar değişim göstermektedir. Değişimler, ücretlerin senelik artış miktarlarından ibaret de değildir. Öncelikle herkesin istediği ehliyet türü de farklıdır. Bu neden yüzünden net rakamların öğrenilebilmesi için hangi ehliyete başvurulacağı bilinmelidir. Güncel veriler ışığında;

 • Servis ve şirket kartları için 400 TL,
 • Sürücü kartları için 30 TL talep edildiğini söylemek mümkündür.

Verilmiş olan dijital ehliyet fiyatlarının yeni yılın girmesi ile birlikte güncellenmesi beklenmektedir. Güncellemelerden sonra ehliyet talep edecek olan vatandaşlar yeni rakamlar üzerinden işlem göreceklerdir. Zaten bu neden yüzünden her sene başından önce bu tür ehliyetlerin talep oranlarında ciddi artışlar görülmektedir.

Dijital Ehliyet Formu

Dijital ehliyetlerin temin edilebilmesi için farklı formların doldurulması lazımdır. Ön başvuru esnasında doldurulması gerekli olan form için TOBB resmi internet sitesinin ziyaret edilmesi yeterli olacaktır. Form, zaman fark etmeksizin görüntülenebilmektedir. Vatandaşlar odalar birliklerinden de doldurmaları istenen formlara erişim sağlayabilmektedir.

Temin edilecek olan dijital ehliyet formunun hem eksiksiz hem de doğru bir şekilde doldurulması çok önemlidir. Bu neden yüzünden işlemler esnasında acele edilmemesi önerilmektedir. Ehliyete sahip olanların bir kez daha bu tür işlemler yapmayacağı da kesin değildir. Çünkü alınan ehliyetlerde bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu bağlamda rakamlar;

 • Servis kartları için bir yıl,
 • Denetim kartları için iki yıl,
 • Sürücü ve şirket kartları için ise beş yıl olacak şekilde belirlenmiştir.

Ehliyetlerin geçerlilik süresinin dolmasından sonra yenilenmeleri gerekmektedir.

Dijital Ehliyet İçin Gerekli Evraklar

Dijital ehliyetlerin temin edilmesi esnasında belli belgelerin talep edildikleri bilinmektedir. Bundan kaynaklı olarak açıklanacak olan belgelerin hazır hale getirilmesi lazımdır. Böylelikle süreç minimum zaman dilimi içerisinde tamamlanmış olacaktır. Dijital ehliyet için gerekli evraklar;

 • Biyometrik fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Sürücü belgesi aslı ve fotokopisi şeklindedir.

Servis ya da şirket kartı alımına başvuracak olan kimselerden talep edilecek evrak sayısı daha fazladır. Özellikle servis kartlarında oda kayıt belge aslından vergi levha fotokopisine kadar değişik evraklar istenebilmektedir. Bu neden yüzünden hazırlıklar hangi belge alınacaksa ona göre tamamlanmalıdır. Diğer türlü işlemler yine uzayacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER