Deprem Profesörü Açıkladı! Bu İllerde Yakın Zamanda Deprem Bekleniyor!

Ünlü deprem profesörü Hasan Sözbilir, her an deprem yaşanması beklenen illeri açıkladı. İşte, deprem üretme ihtimali olan 20 fay hattı ve etkilenecek iller...

Deprem Profesörü Açıkladı! Bu İllerde Yakın Zamanda Deprem Bekleniyor!

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Hasan Sözbilir tarafından deprem olma riski olan illerle ilgili yapılan açıklama vatandaşları korkuttu.

Bir fayın tekrar deprem üretebilmesi için yaklaşık olarak 800 yıl, bin yıl, 2 bin yıl geçmesi gerektiğini ve Türkiye’de bu anlamda aşağı yukarı 20 yerde sismik boşluk olarak adlandırılan deprem üretme olasılığı olan fayın bulunduğunu açıkladı. İstanbul’un güneyinde yer alan Marmara Denizindeki fay hattının da yeterli derecede gerilim birikmiş ve her an kırılması beklenen fay parçalarından biri olduğunu ve hatta bilim insanlarının bu nedenle söz konusu bölgede her an deprem olmasını beklediklerini söyledi.

BU BÖLGELERDE DEPREM OLASILIĞI ÇOK YÜKSEK

Prof. Sözbilir’in yaptığı açıklamada Kuzey Anadolu Fayı’nın başı ve sonunda bulunan İstanbul tarafıyla, Bingöl- Erzincan arasında yer alan bölgede yakın bir zamanda deprem beklentisi olduğu belirtildi. Doğu Anadolu Fay hattında da benzer özelliğin olduğunu dile getiren Sözbilir, bu fay hattının da yakın zamanda deprem üretme olasılığı olan faylar sınıfında değerlendirildiğini vurguladı. Bu riskli bölgede özellikle Bingöl taraflarının, Maraş, Malatya tarafları ve Antakya taraflarının yer aldığını söyledi. Sözbilir, açıklamasına Adıyaman taraflarının da, Erzurum taraflarının da, Ağrı taraflarının da risk bölgesinde olduğunu söyleyerek devam etti.

Aydın, Denizli, Muğla taraflarının da deprem tehlikesi olduğunu açıklayan Sözbilir, Muğla taraflarının problemli olduğunu dile getiren Sözbilir; Milas, Muğla, Yatağan Faylarında uzun süredir deprem olmadığı ve bu nedenle deprem tehlikesi ve riski bulunduğunun altını çizdi.

Gökova fayının, Ören segmentinin de 2 bin yıldır kırılmayan bir parça olduğunu söyleyerek Balıkesir il merkezinden geçen Gökçeada segmentinin ve Ovacık segmentinin de benzer şekilde 2 bin yıldır kırılmadığı için yakın zamanda deprem riski bulunduğunu açıklamasının ardından gerekli önlemlerin alınması için uyarıda bulundu.

DOĞAL AFET RİSKİ TABANLI KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARININ TAMAMLANMASI GEREK

Depremin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Sözbilir, il ve ilçe düzeyinde çok acil bir şekilde deprem master planının hazırlanıp uygulamaya koyulması gerektiğini ve doğal afet riski tabanlı kentsel dönüşümlerin tamamlanarak depreme karşı gerekli önlemlerin alınabileceğini dile getirerek açıklamasını sonlandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER