Cumhurbaşkanı Erdoğan Amiral Bildirisi Hakkında Açıklamalar Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 104 emekli amiralin gece yarısı yayınladığı bildiri hakkında toplantı ardından açıklamalarda bulundu ve bu durum kabul edilemez dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Amiral Bildirisi Hakkında Açıklamalar Yaptı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık yaptığı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen toplantı ardından önemli açıklamalarda bulundu. 104 emekli amiralin gece yarısı yayınladığı bildiri ile ilgili yorumlarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, düşüncelerini belirtti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen bildiriye ilişkin değerlendirme toplantısı 2 saat 10 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 saat 10 dakika süren toplantı sonrasında kamuoyuna açıklamalarda bulundu ve emekli amirallerin yayımladığı bildiriye ilişkin değerlendirmeler yaptı. Erdoğan, bir gece yarısında yapılan bu eylemin kesin bir şekilde art niyetli bir girişim olduğunu belirtti. Yayınlanan bildiri hakkında emekli amirallerin vazifesinin 104 tanesinin bir araya gelmesi ve darbe imaları içeren bildiri yayınlamak değildir şeklinde açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin geçmişinin darbeler ile dolu olması ve gece yarısında 104 emekli amiralin bu şekilde bir girişimde bulunması kabul edilemez dedi. Aynı zamanda bunun adına ifade özgürlüğü de diyemeyiz şeklinde yorum yapıldı.

104 Emekli Amiral Bildirisi Nedir?

104 emekli amiral, Montrö sözleşmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu ve Montrö’nün ülkemizin 2. Dünya Savaşında tarafsızlığını koruması için imkan yaratmıştır dedi. Bu ve benzeri sebeplerle ülkemizin bekasında önemli bir yer tutmuş olan Montrö Sözleşmesi hakkında bir tartışma konusu yapılmasına, masaya gelmesine sebep olabilecek tüm eylem ve söylemlerden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

Bildiri metninde son zamanlarda Kanal İstanbul ya da Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi’nin de tartışmaya açılması konusunda endişe duyulduğu konusunda düşünceler de belirtildi.

Bunun yanı sıra, Montrö’nün Karadeniz’e kıyıdaş ülkelerin güvenliği adını temel belge olduğu belirtildi ve Karadeniz’i barış denizi yapan sözleşmedir şeklinde açıklamalarda bulunuldu. Montrö Sözleşmesi’nin ülkemizin herhangi bir savaşta ya da savaşan taraflardan birinin yanında istemediği durumda savaşa girmesini engelleyen bir sözleşmedir, ifadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER