Çin’de Vaka Sayıları Patladı: Karantina Kampı İnşa Ediliyor!

Koronavirüs pandemisinin merkezi Çin, rekor vaka sayılarının ardından salgını bitirme noktasına gelmişti. Ülkede vaka sayılarının artmasıyla birlikte…

Çin’de Vaka Sayıları Patladı: Karantina Kampı İnşa Ediliyor!

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan şehrinde 2019’un aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs, ülkede milyonlarca kişiye bulaşmış, bununla da sınırlı kalmayıp tüm dünyaya yayılmıştı. Salgını ilerleyen dönemlerde kontrol altına alan Çin, uzun bir süredir düşük vaka sayıları ve ölüm oranına sahipti. Başkent Pekin’in etrafında yer alan Hebei eyaletinin başkenti olan Sjijiazhuang’da, yükselen vaka sayılarının ardından yeni bir karantina merkezi inşa ediliyor.

20 bin kişi karantina tesislerine yerleştirildi

Çin’de salgının yeni dalgasının ortaya çıkması, Sjijiazhuang şehrinin kapanmasına neden oldu. Toplu test uygulaması ve sokağa çıkma yasağının ardından binlerce kişi de karantina tesislerine nakledildi. 11 milyon nüfusa sahip şehirde şu ana kadar 20 bin kişi karantina tesislerine yerleşti. Bununla birlikte Çin, koronavirüslü hastalarla yakın temaslı olan kişileri de ayrıca kampa yerleştirdi.

Gece gündüz çalışılıyor

Sjijiazhuang belediyesinden yetkililer, karantina kampının inşa sürecinde 4 bine yakın işçinin, 6 gün boyunca aralıksız çalıştığını söyledi. Her prefabrik yapı, 18 metrekare ebatında olurken içinde masa, sandalye, yatak, wi-fi ve televizyon da yer alacak. Çin’de salgının başında da 10 günde 1000 yataklı hastane inşa edilmişti. Çin, aşıların kullanım onayına sunulmasının ardından 15 milyon doz aşı uyguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER