Çin Hükümeti E-Ticaret Devi Alibaba'ya Para Cezası Kesti

Çin merkezli e-ticarette  dünya çapında devletleşmiş şirket Alibaba’ya tekelleşme karşıtı yasayı ihlal ettiği gerekçesi ile Çin Hükümeti tarafından para cezası kesildi.

Çin Hükümeti E-Ticaret Devi Alibaba'ya Para Cezası Kesti

E-ticaret devi olarak bilinen,  Çin merkezli Alibaba, Çin yetkilileri ile  başı dertte. Dev şirket ile,  yetkililer arasında  bir anlaşmazlık söz konusu.  Ali Baba,  yeni düzenlemeye uymadığı gerekçesiyle yüklü bir miktar cezaya çarptırıldı.

Çin merkezli e-ticarette  dünya çapında devletleşmiş şirket Alibaba’ya tekelleşme karşıtı yasayı ihlal ettiği gerekçesi  ile 2,8 milyar dolar para cezası kesildi.

Devlet Piyasa Düzenleme Kurumunca (SAMR)  tarafından yapılan açıklamaya  göre, Alibaba'nın rekabeti sınırladığı ve malların serbest dolaşımını önüne bir engel haline gelerek piyasadaki hakim konumunu kötü amaçla kullandığı belirtildi.

Devlet Piyasa Düzenleme Kurumunca (SAMR), 12 Mart tarihinde aralarında Tencent, Çinli arama motoru Baidu Inc, Didi Mobility ve Softbank'ın da bulunduğu 12 şirkete tekelleşme karşıtı yasağı ihlal ettikleri gerekçe gösterilerek 77'şer bin dolar para cezası kesildiği açıklanmıştı.

Çin, büyük teknoloji şirketlerinin bazı uygulamalarının önüne geçmek amacı ile yeni düzenlemelere gitmişti. Çin,  büyük teknoloji şirketlerinin, tekelci uygulamalarının önüne geçmek amacı ile düzenlemeleri, 8 Şubat tarihinde  yürürlüğe koymuştu. Yeni yürürlüğün ardından, Devlet Piyasa Düzenleme Kurumunca (SAMR), 12 Mart'ta içlerinde Tencent, Çinli arama motoru Baidu Inc, Didi Mobility ve Softbank'ın da bulunduğu 12 şirkete tekelleşme karşıtı yasağı ihlal ettikleri için, 77'şer bin dolar para cezası kesildiği duyurulmuştu.

Çin Hükümeti  Büyük Hissedar Jack Ma'ya: Medyadan Elini Çek

The Wall Street Journal'in yapmış olduğu habere göre Çin hükümeti bir kaç ay önce, e-ticaret devi Alibaba'ya, şirketin artan kamu etkisinden dolayı medya sektöründeki varlıklarını ellerinden çıkarmasını söylemişti. 2019 yılında e- ticaret devi Alibaba'dan resmi olarak emekli olan ancak şirkette büyük bir hisseye sahip olan ve adını Alibaba ile sıkça duyduğumuz büyük hissedar, milyarder kurucusu Jack Ma, ise son zamanlarda Çinli yetkililerin hedefinde olmayı sürdürüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2021, 21:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER