Çin Aşısı Olan Türk Vatandaşları Avrupaya Seyahat Edebilecek mi?

Türkiye’de acil kullanım onayı verilen CoronaVac aşısının ardından birçok kişinin aklında, Çin aşısı olanların seyahat edip edemeyeceği sorusu var…

Çin Aşısı Olan Türk Vatandaşları Avrupaya Seyahat Edebilecek mi?

Avrupa Birliği ülkeleri, koronavirüs aşısını bir seyahat kısıtı olarak gündeme getirdi. Aşı olmayanların Avrupaya gidememesi de artık söz konusu. Yunanistan’ın geçtiğimiz günlerde aşı pasaportu önerisinin ardından AB içinde birtakım görüş ayrılıkları olsa da, bu konu sanal bir zirve ile ele alınacak. Uygulama hayata geçirilirse, aşı olmuş kişiler AB’ye seyahat edebilecek.

Çin aşısı olan Türk vatandaşları AB’ye girebilecek mi?

Türkiye’de kullanıma sunulan Çin aşısı CoronaVac da birçok ülkede üçüncü fazı geride bıraktı ancak bu aşı, Türkiye, Endonezya ve Brezilya gibi birkaç ülke dışında onay almayı başarmadı. AB ülkelerinde, Çin aşısı olan Türk vatandaşlarının seyahat ve vize uygulamalarına ilişkin konuşan Avrupa Komisyonu sözcüsü Dana Spinant, konuyla ilgili “Vatandaşlarını korumak için hangi aşıyı seçeceği Türkiye'nin kendi kararı elbette. AB ile aynı aşıları kullanmak zorunda değiller. Şu aşamada bahsettiğiniz kategoriye düşen aşıları olanların durumuna ilişkin görüşme ve tartışma henüz gerçekleşmiş değil. Dolayısıyla aşı pasaportu önerisinin kendisi gibi bu nokta da şimdilik netleşmedi” dedi.

Çin aşısı olan kişilerle ilgili Avrupa Birliği, henüz net kararını vermiş değil. Aşı olma konusu özgür bırakılsada, Çin aşısı Avrupada hala değerlendiriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER