Çin aşısı helal mi? Çin aşısının içinde domuz ürünleri var mı?

Çin aşısının helal olup olmadığına dair tartışmalarına son noktayı Endonezya koydu!

Çin aşısı helal mi? Çin aşısının içinde domuz ürünleri var mı?

Uzun zamandır Endonezya'da din adamları tarafından Çin'in Koronavirüs için geliştirdiği Sinovac aşısının helal olup olmadığı tartışılıyordu. Çin'in aşının içerisine domuz ürünleri kullanıp kulanmadığından emin olamayan Endonezya aşıların helal olup olmama durumunu değerlendirmeden aşıyı halka vurmayacağını söylemişti.

Çin aşının içinde herhangi bir domuz ürünü kullanmadığını daha önce açıklamıştı fakat Endonezya yinede bu duruma tam güvenmeyerek araştırmaya başladı. Endonezyalı din adamları Çin aşısının islami kuralları uygun olup olmadığını araştırdı ve bir karar verdi.

Çin aşısı helal mi?

Çin aşısının islamı kurallara uygun olup olmadığına dair tartışmalarına son noktayı Endonezya koydu: "Helal"

Endonezyalı din adamları Çin aşısı için fetva vererek "HELAL" olduğunu duyurdu. Endonezyalı din adamları "eğer başka herhangi bir seçenek yoksa helal olmasa da hastalığın ilaçı bulunmuşsa kullanılabilir "dedi.

Çin aşısının içinde domuz ürünleri bulunuyor mu? 

Çin yaptığı açıklama ile domuz ürünü kullanmadığını söyledi .  Diğer aşı üreticileride aynı şekilde aşılarda domuz ürünleri olmadığını açıkladılar. Fakat bazı ülkeler iddialara göre  Çin aşının içinde domuz ürünü olmasa bile taşınma ve koruma aşamasında domuzdan elden edilen jelatinlerin daha dayanıklı olduğu için kullanılabileceğini söyledi. Bu durumda helallik tartışmasının ortaya çıkmasına neden oldu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 20:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER