Bu İllere Kar Tekrardan Geliyor! Meteoroloji Genel Müdürlüğü Uyardı Önlemleri Alın

Bahar ayları geldi derken Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden bu illere yarı geldi! Kar yağışları ve soğuk hava kısa süre içerisinde geri dönüyor. Üstelik bu illere 40 santime kadar kar bile yağabilir! İşte detaylar haberimizde.

Bu İllere Kar Tekrardan Geliyor! Meteoroloji Genel Müdürlüğü Uyardı Önlemleri Alın

Nisan ayına yaklaştığımız bu sayılı günlerde yurt genelinde baharın gelişi kutlanıyor. Biz her ne bahar geldi diye sevinsek de Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından tam aksi açıklandı! Yurt genelinde soğuk havalar geri geliyor. Hatta bazı iller için 40 santime kadar kar uyarısı bile yapıldı.

Türkiye genelinde hava mevsim normallerinin altında devam ediyor. İstanbul ilimiz ve Marmara’da bazı bölgeler kar tekrar düşerken meteoroloji müdürlüğünden de uyarılar gelmeye devam ediyor. Bazı illere bugün ve yarın tekrar kar gelecek. Anlaşılan o ki soğuk havalar ve kar yağışı ülkemizi kolayca terk etmeyecek.

KAR KALINLIĞI BAZI BÖLGELERDE 40 CM OLACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılara göre bazı bölgeler için yoğun kar yağışı olacak. Bu yüzden vatandaşların olabilecek buzlanma, çığ ve don olaylarına karşı tedbir almalarını ve önlem almasını istedi.

Gelen uyarılara göre ise özellikle yurdumuzun doğu kesimlerinde kar kalınlığının 40 santime ulaşması bekleniyor. Başta Erzincan, Erzurum, Bingöl, Muş ve Diyarbakır olmak üzere birçok ilimizde en az 8 santim en çok da 40 santim kar bekleniyor.

TEDBİRLİ OLUN İŞİNİZİ ŞANSA BIRAKMAYIN

Kuvvetli kar yağışının cumartesi sabah saatlerinden itibaren kendini göstermesi beklenirken saatler ilerledikçe yağışında şiddetlenmesi bekleniyor. Akşam saatlerine kadar da buzlanma, don ve çığ olaylarına karşın vatandaşlara tedbir alın uyarısı geldi.

MARMARA BÖLGESİNE KAR YAĞIŞI GELİYOR

Marmara Bölgesi genel olarak hafta sonu parçalı ve çok bulutlu olacak. Fakat Marmara bölgesinin doğusunda da yine karla karışık yağmur bekleniyor. Bölgenin yüksek kesimlerinde yine kar etkili olacak. Çanakkale bulut ve 12 derece. İstanbul’un yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur beklenirken genel olarak yağmurlu ve 9 C. Kırklareli bulutlu ve 10 derece. Kocaeli ilimizde yine yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur bekleniyor ve hava 8 derece.

EGE BÖLGESİ

Ege Bölgesinin hafta sonu boyunca çok bulutlu ve ılıman geçmesi bekleniyor. Soğukların vurmadığı Ege Bölgesinde, yağmur da beklenmiyor. Afyonkarahisar 3 derece ve bulutlu. İzmir ve Manisa 12 derece ve bulutlu. Muğla 10 derece ve bulutlu.

AKDENİZ BÖLGESİNDE KAR YAĞIŞI VE YAĞMUR VAR

Akdeniz Bölgesi de genel olarak bulutlu olurken iç kesimlerde karla karışık yağmur ve karın etkili olması bekleniyor. Doğu Akdeniz kısmında da özellikle kuvvetli fırtınalar devam edecek.

Adana 15 derece ve sağanak yağışlı. Antalya 15 derece bulutlu. Hayat 12 derece ve aralıklı olarak sağanak yağışlara teslim olacak. Isparta ilimizde de hava 6 derece ve bulutlu.

bahar-aylarina-aldanmayin-kar-geri-geliyor

İÇ ANADOLU’DA GECE KAR BEKLENİYOR

İç Anadolu’da ise doğu kesimlerinde öğle saatlerinde sonra aralıklı şekilde kar yağışları bekleniyor. Ankara 2 derece, Çankırı 3 derece ve Eskişehir 2 derece olurken üç ilde de öğleden sonra kar yağışları başlayacak. Konya ise 1 derece ve bulutlu.

KARADENİZ BÖLGESİNDE YOĞUN KAR YAĞIŞI OLACAK

Batı Karadeniz bölgesin karla karışık yağmur ve kar etkisini gösterecek. Öğle saatlerinden sonra başlayan kar zaman zaman kuvvetli rüzgarlara eşlik edecek. Bolu 1 derece ve kar yağışlı. Düzce 5 derece öğle saatlerinden sonra şehrin kuzeyinden itibaren kar etkisini gösterecek. Kastamonu 3 derece ve kar yağışlı. Zonguldak 4 derece ve kar yağışları akşam saatlerine doğru kendisini gösterecek.

Orta ve Doğu Karadeniz bölümünde de kar yağışları devam edecek. Özellikle Doğu Karadeniz bölgesinin iç kesimleri için çığ uyarısı yapıldı. Vatandaşların çok dikkatli olması gerekiyor. Amasya 7 derece, Samsun 9 derece ve bulutlu. Artvin 7 derece fakat karla karışık yağmurun zaman zaman yerini kara bırakması bekleniyor. Trabzon 7 derece bulutlu olmasına karşın yüksek kesimlerde karla karışık yağmur bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

Gün boyunca havanın çok bulutlu olması bekleniyor. Aralıklı ve sağanak yağışlı bir gün olacak. Sabah saatlerinde ise kuzey kesimlerinin yer yer karla karışık yağmur alacağı tahmin ediliyor. Tahminlere göre rüzgâr bölgenin kuzey ve doğusunda güneybatı yönlerinden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-80 km/sa) halinde esecek.

Diyarbakır’da hava 6C olacak. Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu bir gün geçecek. Yüksekleri karla karışık yağmur alacak.

Gaziantep’te ise hava 8C seyrinde olacak. Yine çok bulutlu, aralıklı ve sağanak yağışlı olması bekleniyor.

Siirt’te de hava 8C olacak. Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu bir gün olacak.

Şanlıurfa’da ise hava 9C olacak. Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu ve sağanak yağışlı geçecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin kaan pamuk
Hüseyin kaan pamuk - 2 ay Önce

Meteorolojinin ordu analizi tutmuyor. Boşuna insanlar ı korkutuyırlar

SIRADAKİ HABER