Brüksel'de ortalık karıştı! Kral protestocuların arasında kaldı

Gözaltına alınan bir Afrikalının ölmesi üzerine ortalığın karıştığı Brüksel'de, Belçika Kralı'nın protestocuların arasında kaldığı görüldü. 

Brüksel'de ortalık karıştı! Kral protestocuların arasında kaldı

Belçika'da "İbrahima Barrie" isimli Afrikalı bir gencin gözaltında hayatını kaybetmesi üzerine ortalık karıştı. Yüzlerce protestocu, başkent Brüksel'in kuzeyinde bulunan karakolun yakınlarında bir araya geldi. 23 yaşında olduğu öğrenilen gencin ölmesi üzerine protestocuların polis karşıtı sloganlar attıkları görüldü. Protestocuların polis ekiplerine taş fırlatmaları üzerine Brüksel yangın yerine döndü. 

Polis ekiplerinin tazyikli su ile protestoculara müdahalede bulunduğu fark edildi. Bunun üzerine kaçarak farklı sokaklara dağılan protestoculardan bazılarının bir emniyet binasının girişini ateşe verdikleri görüldü. Bununla da yetinmeyen protestocular, çöp kutularını ve bir aracı da yaktılar. Polis araçlarının camlarını indiren protestocular, civarda bulunan bazı ATM'ler ile dükkânları da ağır hasara uğrattılar. 

Protestocular ile polis ekipleri arasındaki çatışmalar devam ederken, Belçika Kralı Philippe de olaylardan nasibini aldı. Belçika Kralı'nın içerisinde bulunduğu araca protestocular tarafından taş atıldığı görüldü. Kralın bulunduğu aracın hızlı bir şekilde oradan uzaklaştığı fark edildi. Polis ekiplerinin müdahalesi sonucu protestoculardan bazılarının yaralandıkları görüldü. Yaralanan kişiler hastaneye kaldırılarak hemen tedavi altına alındı. Olaya karışan bazı protestocular da polis ekiplerince gözaltına alındı. 

Ne olmuştu?

Başkent Brüksel'in kuzeyinde bulunan bir tren istasyonunun yakınlarında 9 Ocak Cumartesi akşamı İbrahima Barrie, polis ekipleri tarafından gözaltına alınmak istenmişti. Afrikalı gencin koronavirüs önlemlerine aykırı davrandığı ifade edilmişti. İbrahima Barrie'nin bunun üzerine cep telefonunu kullanarak polis ekiplerinin görüntülerini çektiği, ardından hızlı bir şekilde kaçarak uzaklaştığı kaydedilmişti. Daha sonra yakalanan Afrikalı gencin polis ekipleri tarafından karakola götürüldüğü ifade edilmişti. İbrahima Barrie'nin gözaltındayken bilincini yitirdiği ve hastaneye kaldırıldığı, bir süre sonra da yaşamını yitirdiği bildirilmişti. 23 yaşındaki gencin ölümüne ilişkin savcılık tarafından tahkikat başlatılmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 19:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER