Bilim Kurulu Toplanıyor! Tam Kapanma Yaşanacak Mı?

Bilim Kurulu 12 Nisan Pazartesi gününde toplanacak. Kademeli mesai sistemi, seyreltilmiş toplu taşıma, yüz yüze eğitim ve tam kapanma gibi konular tartışılacak.

Bilim Kurulu Toplanıyor! Tam Kapanma Yaşanacak Mı?

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı korona virüs Bilim Kurulu 12 Nisan Pazartesi tarihinde toplanacak. Kritik konuların değerlendirileceği toplantıda tek gündem Ramazan ayı için alınacak olan ek tedbirler olacak. Son haftada adeta tırmanışa geçen ve 55 bini aşmış hale gelen vaka sayısı ele alınacak ve tam kapanmanın olup olmayacağı tartışılacak. Bunun yanı sıra, alınacak olan öneri kararları Kabine Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar Kurulu’na sunulacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca liderliğinde toplanacak olan korona virüs Bilim Kurulu, Pazartesi gününde yeni kararlara imza atacak. Kritik olan toplantıda Ramazan ayı için ek tedbirler tartışılacak. Bakanların yeni önerileri masaya yatırılacak ve önemli toplantıda, hızlı artış gösteren vaka sayılarının kontrol altına alınması için öneriler sunulacak.

Kademeli Mesai Sistemi

12 Nisan Pazartesi gününde tartışılacak olan önemli bir diğer konu ise kademeli mesai sistemi olacak. Hareketliliği farklı saatlere yayarak azaltma amacı ile geçilmesi planlanan kademeli mesai sistemi tartışma konusu olacak. Özel sektör ve kamu sektöründe bu sistemin uygulanmaya geçilmesi durumunda neler yaşanabileceği hakkında fikirler üretilecek.

Seyreltilmiş Toplu Taşıma

Kademeli mesai gibi oldukça önem taşıyan bir diğer konu ise seyreltilmiş toplu taşıma olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplu taşıma araçlarında virüsün bulaşma oranının artması sebebi ile kademeli mesai gibi seyreltilmiş toplu taşıma önerisi de kurulda tartışılacak.

Yüz Yüze Eğitim

Bilim Kurulu’nda masaya yatırılacak olan önemli bir diğer konu ise yüz yüze eğitim olacak. Okullardaki vaka durumları ele alınıp görüşler sunulacak. Uzaktan eğitime geçiş ile ilgili öneriler yapılacak olup 12 Nisan itibarıyla eğitimin yüz yüze ya da uzaktan eğitimle devam edeceği tartışılacak. Kabine Toplantısı’nda netleşecek olan konu kamuoyu bilgisine de sunulacak.

Tam Kapanma

Bakan Koca, vakaların 55 bini açması ile ilgili 4 hafta sonra sağlık sisteminin zorlanabileceğini belirtmişti. Ramazan ayı içinde tam kapanmanın yaşanıp yaşanmaması tartışılacak iken hareketi minimuma indirilmek istenecek. Kurulda sunulan öneriler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER