Biden: Sizi yerde yatırdığımız için özür dileriz!

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni başkanı Biden'ın yemin töreni için Washington'da güvenliği sağlamakla görevlendirilen Ulusal Muhafızlar'ın otoparkta dinlendikleri görülmüştü. Biden, söz konusu görüntülere tepki gelmesi üzerine Ulusal Muhafızlar'dan özür diledi. 

Biden: Sizi yerde yatırdığımız için özür dileriz!

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Kongre baskını sonrası güvenlik endişeleri iyice büyümüştü. Biden'ın 20 Ocak günü gerçekleştirdiği yemin töreninden önce 26 bine yakın Ulusal Muhafız başkent Washington'a gönderilmişti. Üst düzey önlemlerin alındığı Kongre binasının çevresine beton bloklar yerleştirilmişti. Söz konusu binanın çevresine dikenli teller ve demir bariyerler de konulmuştu. Gazeteci Nathaniel Reed tarafından yapılan paylaşım ile askerlerin Kongre binasında yerlerde yattıkları görülmüş, gelen tepkiler üzerine dinlenmeleri için sedyeler gönderilmişti. Biden'ın yemin töreninden sonra ise Ulusal Muhafızlar, 21 Ocak günü otoparka yollanmıştı. Askerlerin burada yerlerde dinlendikleri ve uyudukları görülmüştü. 

"Soğuk havada yerlerde yatmak zorunda kaldık"

Kendilerine kötü muamele edildiğini belirten Ulusal Muhafızlar, yemin töreninden sonra gönderildikleri otoparkta internet bağlantısının bulunmadığını söylemişlerdi. Askerler, söz konusu otoparkta yalnızca bir tane prizin olduğunu belirterek, soğuk havada yerlerde yatmak zorunda kaldıklarını ifade etmişlerdi. 

Biden'dan özür geldi

Görüntülerin sosyal medya platformlarında yayılması üzerine Biden özür diledi. Otoparka gönderilen Ulusal Muhafızlar'ın yerlerde uyuması üzerine Biden, birliğin komutanı ile irtibata geçti. Biden, yaşananlar nedeniyle komutana özrünü iletti ve askerlerin neye ihtiyacı olduğunu öğrendi.

Biden’ın eşi Jill Biden, yemin töreni sırasında güvenliği sağladıkları için Ulusal Muhafızlar’dan bazılarıyla bir araya gelmiş, onlara Beyaz Saray’da yapılan kurabiyeleri ikram etmişti.

Ne olmuştu?

Biden'ın yemin töreninden sonra Kongre polisi tarafından 21 Ocak günü otoparka gönderilen Ulusal Muhafızlar'dan biri tepki göstermişti. Söz konusu asker, yemin töreninin yapıldığı gün çok sayıda Kongre üyesi ile senatörün kendileriyle fotoğraf çektirdiklerini ve ellerini sıktıklarını söylemişti. Kendilerine verdikleri hizmetler için teşekkür edildiğini anlatan asker, bir gün sonra ise kapalı otoparka itelendiklerini ifade etmişti. Asker, bu yüzden kendilerini ihanete uğramış gibi hissettiklerini anlatmıştı. Kongre polisi ise bu iddiaları yalanlamış, Ulusal Muhafızlar'a Kongre binasını boşaltmalarına yönelik bir talimat verilmediğini duyurmuştu. 

Koronavirüse yakalandıkları bildirilmişti

Biden'ın yemin töreni için Washington'da güvenliği sağlayan Ulusal Muhafızlar'dan yaklaşık 200'ünün koronavirüse yakaladığı bildirilmişti. Buna gerekçe olarak Ulusal Muhafızlar'ın hijyen şartlarına uygun olmayacak şekilde Kongre binasının ve kapalı otoparkın yerlerinde yatmaları, aynı zamanda sosyal mesafe kuralına dikkat edememeleri gösterilmişti. 

Güvenlik taramasından geçirilmişlerdi

Biden'ın yemin töreni için alınan önlemler kapsamında içeriden saldırı ihtimali de değerlendirilmişti. Bu nedenle askerlerin hepsinin güvenlik taramasından geçirildiği ifade edilmişti. Washington'a gönderilen 12 Ulusal Muhafız, güvenlik taramasından sonra görevden alınmıştı. Biden'ın yemin töreninden önce Washington'da kritik noktalarda konuşlandırılan Ulusal Muhafızlar, Kongre binası istikametine giden araçları durdurmuş ve kimlik kontrolü yapmışlardı. Askerler kamikazeler, patlayıcılar ve bomba taşıma ihtimali olan İHA'lar'a karşı hazırlanmıştı. Ulusal Muhafızlar, yemin töreni sırasında misafirlere ateş açılması gibi durumlara karşı da eğitim almışlardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER