Belediye Başkanı 750 Bin Liralık Aracı Hizmet Adına Vergisiz Almıştı! Açıklama Geldi

KDV ÖTV ve MTV'den muaf olarak 750 bin lira değerindeki aracı 280 bin liraya alan Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi bunun illegal olmadığını açıkladı.

Belediye Başkanı 750 Bin Liralık Aracı Hizmet Adına Vergisiz Almıştı! Açıklama Geldi

750 bin liralık otomobil Rize'nin Çayeli Belediyesi tarafından itfaiye teşkilatı hizmetinde kullanılmak üzere satın alınmıştı. Otomobil KDV MTV ve ÖTV den muaf olarak 280 bin liraya satın alınmıştı ve bu olay sosyal medyada gündem olmuştu. “Lüks” olarak eleştirilerin hedefi olan otomobil Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi tarafından ihtiyaç doğrultusunda makam aracı yapıldı. Aracın üzerindeki itfaiye öncü aracı yazısı çıkartıldı. Başkan Çiftçi, konu hakkında vergisiz araç alabilme haklarını kullandıklarını belirtti ve illegal bir durum olmadığını ifade etti.

Çayeli Belediyesi tarafından satın alınan otomobil sosyal medyada çok konuşulanlar arasına girmişti. İtfaiye teşkilatı hizmetlerinde kullanılacağı belirtilen 750 bin lira değerindeki otomobil 280 bin liraya satın alınmıştı. Kaputunun üzerine yazı yazılmış ve belediye binasının önüne çekilmişti. Belediye görevlileri bu olay sonrasında yazıyı söktü ve aracı ağırlama ve temsil hizmetlerinde kullanmaya hazır bir duruma getirdi.

Çayeli belediye başkanı olan İsmail Hakkı Çiftçi sosyal medyada eleştirilerin hedefi olan araç hakkında açıklama yaptı ve dikkatleri üzerine çekti. Makam aracı olmadığını ve görev süresince şantiye şefinin aracını kullandığını belirtti. Gittiği pek çok yerde “Belediyeyi bununla mı temsil ediliyorsun?” şeklinde yorumlarla karşılaştığını açıklayan Çiftçi bu olayın sebebini belirtti.

2 senedir belediye üzerinde borç yükü olduğunu ve öz bütçenin bu tip işlere harcamak istenmediğini ifade eden Belediye Başkanı, devletin gönderdiği 750 bin lira hibe para ile itfaiye önce aracı ve ekskavatör aldıklarını anlattı. Belediyenin kamu hizmetlerini görecek olan makam aracının temin edilme sebebi bu şekilde açıklandı.

İllegal bir durum olmadığı vurgusunu yapan Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi muayeneden geçerken üzerinde o yazıların da olması gereken bir araç dedi. Temsilde ve ağırlamada kullanılacak olan aracın kişisel işlerde kullanılmayacağını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER