Beklenen Haber Geldi! 2000'den Sonra Emekli Olanlara 630 TL İntibak Ödemesi!

Merakla beklenen haber geldi! 2000'den sonra emekli olanlara intibak ödemesi yapılacak mı? Merakla beklenen 2000'den sonra emekli olanlar için maaşlarda intibak zammı olacak mı? İntibak ödemeleri ne zaman yapılacak. 2000'den sonra emekli olanlar için intibak ödemesi geliyor mu ne kadar ödeme yapılacak merak ediliyor!

Beklenen Haber Geldi! 2000'den Sonra Emekli Olanlara 630 TL İntibak Ödemesi!

Emekli maaşları ne olacak konusunda pek çok farklı görüş bulunmaktadır. Bu neden yüzünden milyonlarca emekli konular hakkında resmî açıklama gelmesini beklemektedir. Bilindiği üzere yeni yılın gelmesinden sonra;

 • Enflasyon oranları açıklanmış,
 • Çalışan ve emeklilerin zam oranları belirlenmiştir.

Hem çalışanlar hem de emekliler ocak ayı içerisinde belirlenmiş olan zamlı oranları üzerinden maaş alacaklardır. Memurlar ve memur emeklileri için genel maaş tarihi ayın 15’dir. Diğer emekliler ise ayın farklı dönemlerinde maaş almaktadır. Her halükârda hesaplara zamlı olan tutarlar yatırılacağından sıkıntı yaşanmayacaktır. Burada merak edilen konu intibak zammı ile alakalıdır.

İntibak Zammı Hakkında Son Gelişmeler

Ülkemizde emeklilik ile alakalı olan konu başlıkları genellikle Türkiye Emekliler Derneği tarafından gündeme getirilmektedir. Bu bağlamda SSK’lı olan vatandaşlar adına bir intibak zammı konusu oluşturulmuştur. Zam çerçevesinde emekli vatandaşların maaşlarında bir yükselme gerçekleşmesi hedeflenmektedir.

Zam konusu Anayasa Mahkemesi sunumları ile sonuçlandırılmaya çalışılmıştır. Ancak Anayasa Mahkemesi konu hakkında karar vermemiştir. Bunun yerine kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Meclis ise henüz zam konusu hakkında ne bir açıklama yapmış değildir. Ancak;

 • Taleplerin yoğun şekilde gönderilmesi,
 • Zam sonrasında emeklilerin geçimlerinin daha iyi ağlayacakları bilinmektedir.

Sayılan nedenler yüzünden kulislerde bu konusunun kısa süre sonrasında konuşulacağından bahsedilmektedir.

İntibak Zammında Yeni Düzenleme

Vatandaşlar emeklilere intibak zammı hakkında resmî açıklamaları heyecanla beklemektedir. Zira konunun resmilik kazanması halinde yenilenecek olan düzenleme ortalama olarak 5 milyon emekliyi ilgilendirecektir. Geçmiş dönemlerdeki düzenlemeden 2000’lerden önce emekli olanlar istifade edebilmiştir. Yenilecek olan düzenleme sayesinde sistemin 2000 sonrasında emekli olanlara yarar sağlaması da beklenmektedir.

İşçi emeklileri için gönderilmiş olan intibak talepleri memur emeklilerinin de harekete geçmesini sağlamıştır. Bu bağlamda memur konfederasyonlarının çalışmaya başladıkları bilinmektedir. Zira ilgili konfederasyonlar gerekli olan makamlara müracaatta bulunmuşlardır. Müracaatlar kapsamında bu sorunun kısa süre içerisinde çözümlenmesi talep edilmiştir. Toplu sözleşme görüşmelerinde konunun açılmaya çalışıldığı da bilinmektedir. Lakin henüz resmî açıklama gelmiş değildir.

İntibak Zammında Talepler

İntibak düzenleme talepleri kapsamında emekliler pek çok alanda artıya geçeceklerdir. Bu alanda sayılan artılar;

 • Sağlık için geçerli olan ek ödemelerin kaldırılması,
 • Taban emekli aylığının asgari ücretle eş olması,
 • Ek ödeme oranlarının güncellenmesi başlıklarında incelenebilmektedir.

Üstelik intibak düzenlemesinin gelmesi durumunda 2000 sonrasında emekli olan vatandaşlar zam da alacaklardır. Zammın miktarı ise maksimum 355 TL olarak açıklanmıştır. Bireyler için artı yönlerin açıklanması da iyi olacaktır.

Emekliler sağlık ödemelerinde pek çok kesinti görmektedir. İntibak düzenlemesi gelmesi halinde sağlıkta ek ödemeler kalkacaktır. Bu da emekli maaşlarından sağlık kapsamında hiçbir kesinti yapılmaması anlamına gelmektedir. Taban emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesi de artı bir sonuçtur. Bu sayede her emekli ek ödemeler de işin içine alındığında minimum 2.324 TL maaş alabilecektir.

Emekli Maaşlarında Son Durum

Emekli maaşları 2021 yılında en çok konuşulan ve merak edilen konulardan biri olmuştur. İntibak ile alakalı henüz resmi bir açıklama gelmiş değildir. Buna karşın emekli maaşlarının tutarları ve zam oranları resmi şekilde açıklanmıştır. Açıklamalar aralık enflasyon rakamlarının gelmesinden sonra yapılmıştır.

Emekliler en düşük maaşlarını;

 • Esnaflar için 2.044 TL,
 • Memurda 3.021 TL,
 • SSK’lıda 2.419 TL olarak göreceklerdir.

Oransal olarak değerlendirmelere bakıldığında SSK ve Bağkur emeklileri için %8,36 zam yapılmıştır. Memur emeklileri için kesinleştirilmiş zam oranı %7,3’tür. Zam oranlarına göre açıklanan maaş miktarları aile yardımları gibi ek ödemelerle artırılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 10:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vedat Akkuş
Vedat Akkuş - 1 hafta Önce

Sen (haber 24.com utanmıyor musun böyle başlık atmaya neden yalan haberler başlıklar yapıyorsun utan utan

Turcan Avcı
Turcan Avcı - 1 hafta Önce

Emekliler üstünden soyut habsrler yapmayınıź akıl sağlığimızla dalga geçmeyiniz .Bu ülkede aptaldan fazla akılli emeklıler var.

Vatansever
Vatansever - 1 hafta Önce

Yahu fol yok yumurta yok daha netleşmemiş bir hususu bitmiş gibi okuyucuyu kandırmak,bir tıklama için bu yalana degermi. Gerçi Hepiniz aynı yüzsüzlüğü yapıyorsunuz,insan olanda azıcık ciddiyet doğruluk dürüstlük olur.

Gerçekleri yazan
Gerçekleri yazan - 1 hafta Önce

Arşiv lere girdim 2009 yılında emekli maaşımla 4 adet çeyrek alabiliyorken şimdi 1.4 çeyrek alabiliyorum buda şu demek oluyor 2.6 çeyreğin buhar olmuş uyanın ey millet hamur yiye yiye kafamızda çalışmıyor uyanın eyy millet

Erdoğan kardeşim ben
Erdoğan kardeşim ben - 1 hafta Önce

Kardeşim ben emekliyim siz diyorsunuzki en düşük maaş 2040 tl ben zamla beraber 1900 tl alacam neden yalan haber yapıyorsunuz gerçek bu 2020 yılında en son aldığım aylığın 1750 tl üstüne 150 tl zam köy 1900 kime okuyorsunuz yazıklar olsun ben 2 çocuk okutuyorummalulen emekli oldum rahatsizim o halde ek istecalisiyorum yazık bizde bu ülkenin vatandasiyiz

NEDRET ÜSTÜNTEPE
NEDRET ÜSTÜNTEPE - 1 hafta Önce

KARDEŞİM HABER YAPIYORSUNUZ BİZE HATİCE LAZIM DEĞİL NETİCE LAZIM

Safi
Safi - 1 hafta Önce

Emeklilerle akıl oyunları oynuyorsunuz yandaş

Mustafa. İlgün
Mustafa. İlgün - 1 hafta Önce

1480tl emekli maaşim var başka gelirim ve işimde yok. Evim kira. Akp. Oy. Verdim yıllarca. Hakkımı helal etmiyorum. Başkana


SIRADAKİ HABER