Bekçi Maaşları 2021 Ne Kadar? Yeni Yılda Bekçi Maaşları Belli Oldu

Bu yılın gündemi olan bekçi maaşları 2021 yılında enflasyon oranlarına göre zam alacak. Zamlı bekçi maaşlarıyla binlerce kişiye maaş artışı yapılacak. Türkiye gündemini uzun süre meşgul eden bekçilik maaşlarıyla ilgili son dakika gelişmelerini ve maaş zammı haberlerini bu başlık altında bir araya getirdik.

Bekçi Maaşları 2021 Ne Kadar? Yeni Yılda Bekçi Maaşları Belli Oldu

Bekçilik oldukça eski zamanlara dayanan bir meslek koludur. Günümüzde de gerek iş rahatlığı gerekse sağlamış olduğu maddi gelir kapsamında pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak polislik türü olarak da kabul edilen bekçi olmak zannedildiği kadar kolay bir işlem değildir. Çünkü bekçi adaylarının belli şartları sağlamaları istenmektedir. Buna ek olarak bekçilik yapmak isteyenler fiziksel efor sarf edilen bir parkurdan geçer not almak zorundadır.

İnsanlar bekçi nasıl olunur konusundan önce bekçi maaşları ne kadar gibi başlıkları araştırmaktadır. Çünkü artık hemen herkes geçim derdine düşmüş durumdadır. Öncelikle bekçilik oldukça geniş bir konu başlığıdır. Özellikle farklı eğitim seviyelerinden alımları da kabul ettiği için maaş tutarları değişim göstermektedir. Bundan kaynaklı olarak temin edilecek maaşların eğitim düzeyine göre incelenmesi gerekmektedir.

Bekçi Maaşları

Kamu kurum ve kuruluşlarında da özel sektörde de yeni yıl ile birlikte maaşlarda bir yükselme görüldüğü bilinmektedir. Bu çerçevede bekçi maaşları 2021 yılı içerisinde belli oranlarda artacaktır. Ancak henüz güncel olan maaş rakamları;

 • İlkokul mezunları için 4,302,80 TL
 • Lise mezunları için 4,352 TL ile 4,455,14 TL arasında,
 • Ön lisans mezunları için 4,357,50 ile 4,400 TL arasında,
 • Lisans mezunları için 4,404 ile 4,657 TL arasında belirlenmektedir.

Rakamların ortalama verileri bu şekildedir. Ancak bireyler gerek eş durumundan gerekse çocuk sayılarından ileri gelen değişimlerden ötürü farklı maaş miktarlarına sahip olabilmektedir.

Bekçi Nasıl Olunur?

Bekçi olabilmek için belli şartların sağlanması lazımdır. Şartların biri ya da birkaçını sağlamayan adayların başvuruları dikkate alınmamaktadır. Buradan da anlaşıldığı üzere bekçilik için gönüllülük esastır. Yani adaylar bekçi olmak için açıklanan zaman dilimleri arasında bireysel şekilde başvuruda bulunmak zorundadır.

Başvurulardan geçerli sonuçlar alınması demek anında bekçilik yapılması demek de değildir. Bu işe başlayabilmek için parkur gibi önemli bir adım daha bulunmaktadır. Polis ya da jandarma olmak için geçilmesi gereken parkur bekçilikte de vardır. Bekçilik parkuru özellikle düzenli çalışmaların yapılmasından sonra zorlanmadan geçilebilmektedir. Tabi parkurun tamamlanmasında diğer adayların gösterecek olduğu performans değerleri de önem arz etmektedir.

Bekçi Olma Şartları

Başvuruda bulunmak ya da parkuru geçmek bekçilik şartlarından en bilinenleridir. Ancak başvuru aşamasına gelebilmek için de bazı şartların sağlanması lazımdır. Bu kapsamda;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Minimum 1,67 boyunda olmak,
 • Beden kitle endeksinin 18 ve 27 arasında olması,
 • Askerlik görevinin tamamlanmış olması,
 • Başvuru yapılan il sınırlarında minimum bir yıldır ikamet etmek,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • Silah taşımaya engel bir hukuki engelin bulunmaması,
 • Memuriyete engel bir halin bulunmaması gibi maddeler sayılabilmektedir.

Bahsi geçen şartlar bekçi nasıl olunur içeriklerinde detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Aynı şekilde şartların değerlendirmesi başvuru esnasında da sağlanabilmektedir. Böylelikle özellikle beden kitle endeksi gibi sonradan ayarlanabilir şartlar açısından adaylara zaman kazandırılmaktadır.

Bekçi Alımları Ne Zaman?

Kolluk kuvvet açığı ülkemizde her daim devam etmektedir. Bu durum hem emekli olma oranlarından hem de nüfusun giderek artmasından kaynaklanmaktadır. Devlet bekçi alımlarını yine aynı neden yüzünden senelik olarak yenilemeye çalışmaktadır. Bu tür alımlarda zaman aralıkları öncesinden doyurulmaktadır. Böylelikle başvuruların kaçırılmaması sağlanmış olmaktadır.

Bekçi alımı ne zaman içerikleri için resmî kurumlardan gelecek olan açıklamalar beklenmektedir. Alımdan uzun zaman önce duyurular yapıldığından ötürü başvuruları kaçırma olanağı azdır. Üstelik böylelikle adayların parkur gibi aşamalara hazırlıklara zamanında başlamaları da sağlanmaktadır. Şartlara göre hareket eden herkes aşamaları tamamlayarak bekçi olabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER