Başpehlivan Nedir? Kime Başpehlivan Denir?

Başpehlivan kime denir? Pehlivan ne demektir? Başpehlivanlık unvanı nasıl kazanılır? Altın kemer sahibi nasıl olunur? Kırkpınar'da yer alan güreşlere dair detaylar haberimizde.

Başpehlivan Nedir? Kime Başpehlivan Denir?

Başpehlivan kelimesinin anlamı ve kime ne dendiği merak konusu bizde sizler için başpehlivanlık hakkında bilinmesi gereken her şeyi derledik.

Başpehlivan demek, birçok pehlivanı yenmiş ve gücünü kanıtlamış pehlivan demektir.

Başpehlivan olan güreşçiler her yıl Kırkpınar’da yapılan yağlı güreşlerde geleneksel kemeri de almaya hak kazanırlar.

-baspehlıvan-nedır-kıme-denır-

EN ESKİ SPOR

Yağlı Güreş Şenlikleri ise dünyanın bilinen en eski sporlarından biridir. Özellikle de Türklerde çok yaygın olan ve ata sporu olarak bilinen şenlikler 1362 yılından bu yana düzenli olarak kutlanmaktadır.

Bu yıl ise 658.düzenlenecek. Yağlı Güreş aynı zaman en zor spor dallarından biridir.

Güreşler Nerde Yapılır?

Kırkpınar Güreşleri ise Kırkpınar çayırında yapılması gerekir fakat Balkan Savaşları sonrasın bu alan Yunanistan sınırında kaldığı için artık yarışmalar Edirne’nin Sarayiçi bölgesinde düzenlenmektedir.

Meydana ise ER Meydanı denir.

Pehlivan Ne Demektir?

Pehlivan kelimesi güçlü ve yapılı olan anlamına gelmektedir. Yarışmada yarışan güreşçilere bu yüzden pehlivan denir. 3 gün süren turnuvaları kazanan güreşçi ise başpehlivan olur.

Başpehlivan Unvanı Nasıl Alınır?

Bir güreşçinin başpehlivan unvanını kazanması için 3 gün süre gelen turnuvayı birincilik ile bitirmesi gerekir. Böylece başpehlivan unvanını bir yıl boyunca kazanmış olur. Kendisine ayrıca altın kemer takılır.

Eğer başpehlivan 3 yıl üst üste bu unvanı elinde tutarsa altın kemerin sahibi olur.

26 YIL BOYUNCA BAŞPEHLİVAN O OLDU

Başpehlivanlık unvanı ise Kel Aliço adlı güreşçi tarafından art arda 26 yıl boyunca tutuldu. Kel Aliço adlı güreşçi 26 yıl boyunca Kırkpınar Başpehlivanı olmuştur. Başarılı güreşçi ise 1922 yılında vefat etmiştir. Güreşçi ise aynı zaman Gaddar Aliço lakabıyla da bilinir.

Kırkpınar Ağası

2009- 2013 yıllarında Seyfettin Selim Kırkpınar Ağası seçilmiştir. 2014 yılında Kırkpınar Ağası Süleyman Mecek olmuştur. 2015-2019 yılları arasında ise üst üste Seyfettin Selim tekrar Kırkpınar Ağası seçilmiştir.

KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI

2015 yılında başpehlivan ise Orhan Okullu olmuştur.
2016 yılında Recep Kara, 2017 yılında ise İsmail Balaban Kırkpınar başpehlivanı olmuştur.
2018 yılında Orhan Okulu son olarak da 2019 yılında Ali Gürbüz seçilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 23:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER