Başkasına Ait Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden başkasına ait tapu sorgulama işlemleri artık mümkün. Buna ek olarak, vatandaşlarımız dilerse Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, Mobil sorgulama ekranları, Web siteleri üzerinden de başkasına ait tapu sorgulama işlemlerini yapabilirler.

Başkasına Ait Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi hemen her alanda fayda sağlamaktadır. Arsa alım satım işlemleri de faydanın yoğun bir şekilde kendini göstermiş olduğu alanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Öncelikle başkasına ait tapu sorgulama işlemlerinin yakın zamana kadar sadece Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde yapıldığı bilinmektedir. Ancak günümüzde işlemler;

 • Tapu ve Kadastro Müdürlüğü,
 • Mobil sorgulama ekranları,
 • Web siteleri,
 • E-Devlet Kapısı gibi alternatif yöntemlerden gerçekleştirilebilmektedir.

İnternet üzerinden gerçekleştirilmesi mümkün olan işlemler sadece sorgulama ile de sınırlandırılmış değildir. Bireyler ilgili kişilerle randevu almak veyahut tapı başvurusunda bulunabilmek için de interneti kullanabilmektedir. Bu tür kullanımlar hızlı olmalarının yanı sıra ücretsiz olmaları ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Başkasına Ait Tapu Sorgulama

Başkasına ait tapu sorgulama işlemleri tapunun türüne göre değişim gösterebilmektedir. Ancak işe arsa bazında bakmak daha hızlı şekilde ilerleme sağlanması anlamına gelmektedir. çünkü satın alınmak istenen arsaların kime ait olduğundan parsel bilgilerine kadar hemen her detaya erişim sağlanabilmektedir. Bu bağlamda;

 • T.C. Kimlik numarası,
 • İsim ve soy isim gibi verilere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Günümüzde işlemlerin sorgulanabilmesi adına yeni bir sistem devreye sokulmuştur. Sistemin online olması kullanıcıların gözlerini korkutabilmektedir. Ancak açıklayacak olduğumuz şekilde hareket edilmesi halinde sorgulamalar kısa süre içerisinde tamamlanacaktır. Üstelik sorgulamalar sadece bilgisayarlardan değil akıllı cep telefonlarından ya da tabletlerden de gerçekleştirilebilmektedir. 

Başkasına Ait Tapu Bilgileri Sorgulama

Başkasına ait tapu bilgilerini sorgulamak için kişilerin ilk adımda TKGM internet sitesine giriş yapmaları lazımdır. Bireyler site kullanım aşamasına geçmeden önce bazı onay aşamalarını arkalarında bırakmak zorundadır. Resmi internet sitesi on bir farklı maddeden oluşan kullanım koşullarını sunmaktadır. Koşullara onay vermeyenler içerikleri görüntüleyemeyeceklerdir. Bundan kaynaklı olarak ilk adımda kullanım koşulları onaylanmalıdır.

Kullanım koşullarının onaylanmasının hemen ardından ekranlara Türkiye haritası gelmektedir. Haritanın görüntülenebilmesi için kullanımda olan cihazların ilgili programlarının güncel olması lazımdır. Görüntüleme işlemi gerçekleşmeyenler güncellemeleri tamamladıktan sonra bu sayfaya yeniden gelmelidir. Sorgulamanın tamamlanabilmesi için ise ada ve parsel seçimlerinin gerçekleştirilmesi lazımdır.

Başkasına Ait Ev Tapu Sorgulama

Ekranlara gelmiş olan Türkiye haritasının sol tarafında;

 • İl,
 • İlçe,
 • Mahalle,
 • Ada,
 • Parsel gibi alanlar bulunmaktadır.

Bireyler başkasına ait ev tapu sorgulatma ya da arsa sorgulatma işlemleri için bu seçimleri doğru ve eksiksiz bir biçimde yapmalıdır. Elde edilecek sonuçlar kısa süre içerisinde ekranlarda kendini göstermektedir. Site kullanımının yoğun olduğu zaman dilimlerinde biraz geçime yaşanabileceğinin de altı çizilmektedir. Ancak gecikmeler genel işleyiş sürecinin olumsuz etkilenecek kadar yüksek sürelerden oluşmamaktadır.

Vatandaşlar sorgulama ekranında kendilerine gelen bilgiler üzerinden hareket edebilmektedir. Lakin özel tapu verilerinin sorgulanabilmesi bazı sıkıntılara neden olabilmektedir. Bu nedene bağlı olarak mülk tapularının sorgulanması hakkında profesyonel destek alınması önerilmektedir. Özellikle avukatlar konu hakkında kesin bilgi verdikleri için tercih edilmelidir. 

E-Devlet Başkasına Ait Tapu Sorgulama

Farklı kişilere ait olan tapu bilgilerinin sorgulanması E-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Sistem kullanımı için ilk olarak E-Devlet girişinin yapılması lazımdır. E-Devlet tapu bilgileri sorgulamak isteyen kişiler arama bölümüne TAKBİS yazmalıdır. Aramaların tapu sorgulama veya buna benzer kelime bütünlerinden oluşması da sonuçlarda farklılık yaratmamaktadır.

Kişiler sisteme kimlik numaraları ile giriş yaptıkları için sorgulama işlemi bireysel şekilde gerçekleşmektedir. Kendi üzerlerine olan tapuların adli sicil numaraları da diğer detayları da listeli olarak ekranlara gelmektedir. Farklı kimselerin bilgileri ise ancak onların E-Devlet kanalları üzerinden takip edilebilmektedir. Bu konuda devlet yetkililerince gizlilik esas alınmış durumdadır.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 21:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER