Barajların doluluk oranlarında son durum!

Hafta sonu yağışların etkili olması üzerine İstanbul'da barajların doluluk oranının arttığı tespit edildi. Söz konusu oranın, yüzde 21,13'e çıktığı ifade edildi. 

Barajların doluluk oranlarında son durum!

Hafta sonu yağışların etkili olması üzerine İstanbul'da barajların doluluk oranının arttığı tespit edildi. Söz konusu oranın, yüzde 21,13'e çıktığı ifade edildi. 

İstanbul'da hafta sonu yağışlı hava etkili oldu. Bu durum, bir süredir alarm veren barajları da olumlu yönde etkiledi. Geçen hafta Cumartesi günü barajların doluluk oranı yüzde 19,16'ya kadar gerilemişti. Barajlardaki doluluğun, son 15 senesinin en düşük düzeyinde olduğuna dikkat çekilmişti. 

Fakat megakentte son iki gündür etkisini gösteren yağışlarla birlikte barajların doluluk oranları da artmaya başladı. İSKİ tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, barajların doluluk oranlarının yağışlarla beraber yüzde 21,13'e çıktığı ifade edildi. İstanbul'da 9 günlük bir aradan sonra barajların doluluk oranları tekrar yüzde 20'nin üstüne yükselmiş oldu. 

2020 senesinin aynı döneminde İstanbul'da bulunan barajların doluluk oranları yüzde 52,42 civarındaydı. 

İstanbul'un barajlarında son durum

Bugün açıklanan verilere göre; Sazlıdere Barajı'nda doluluk oranı yüzde 5,65 oldu. Terkos Barajı'nda doluluk oranı yüzde 21,98 olarak kayıtlara geçti. Istrancalar Barajı'nda doluluk oranı yüzde 77,37 olarak açıklanırken, Alibey Barajı'nda doluluk oranı yüzde 32,62 oldu. Büyükçekmece Barajı'nda doluluk oranı yüzde 19,08'e yükseldi. Ömerli Barajı'nda doluluk oranı yüzde 17,58 olurken, Darlık Barajı'nda doluluk oranı ise yüzde 45,66 oldu. Pabuçdere Barajı'nda doluluk oranı yüzde 6,17 olurken, Kazandere Barajı'nda yüzde 10,52, Elmalı Barajı'nda ise yüzde 26,99 olarak kayıtlara geçti. 

Bu hafta yağışlar etkili olacak

Türkiye iki gün sonra yağışlı havanın etkisi altına girecek. Muğla, Aydın, Manisa ve İzmir'de kuvvetli yağış etkili olacak. Sinop, Bartın ve Zonguldak ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde de kuvvetli yağış etkisini gösterecek. Bu durumun Türkiye genelinde barajlara rahat bir nefes aldırması bekleniyor. 

14 Ocak günü başkent Ankara'nın kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İstanbul'da ise 15 Ocak günü karla karışık yağmurun etkili olacağı öngörülüyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER