Barajlar doluyor! İşte son rakamlar...

Yağışlı havanın etkisi altına giren İstanbul'da dün yüzde 28,03 olan baraj doluluk oranı, 16 Ocak Cumartesi günü itibarıyla yüzde 28,66 oldu.

Barajlar doluyor! İşte son rakamlar...

Son günlerde yağışlı havanın etkili olduğu İstanbul'da barajların doluluk oranı artmaya başladı. Hem barajlar hem de vatandaşlar biraz olsun rahatladı. İstanbul'da dün yüzde 28,03 olan baraj doluluk oranı, İSKİ tarafından açıklanan verilere göre 16 Ocak Cumartesi günü itibarıyla yüzde 28,66 oldu.

16 Ocak Cumartesi günü itibarıyla Istrancalar Barajı'nın doluluk oranı yüzde 97,47 oldu. Darlık Barajı'nın doluluk oranı yüzde 48,04 olarak kayıtlara geçerken, Elmalı Barajı'nın doluluk oranı yüzde 30,85 olarak bildirildi. Kazandere Barajı'nın doluluk oranı yüzde 31,92 olarak duyurulurken, Terkos Barajı'nın doluluk oranı yüzde 31,08 olarak açıklandı. Alibey Barajı'nın doluluk oranı yüzde 37,70 olarak kayıtlara geçerken, Büyükçekmece Barajı'nın doluluk oranı yüzde 28,03 olarak belirtildi. Sazlıdere Barajı'nın doluluk oranı yüzde 09,24 olarak duyurulurken, Pabuçdere Barajı'nın doluluk oranı yüzde 15,18 olarak açıklandı. Ömerli Barajı'nın doluluk oranı ise yüzde 23,17 olarak kayıtlara geçti.

Sonuç olarak İstanbul'un şu anda en fazla doluluğa sahip olan barajı yüzde 97,47 ile Istrancalar Barajı olurken, en düşük doluluğa sahip olan barajı ise yüzde 09,24 ile Sazlıdere Barajı oldu. 

İstanbul'da hava

Barajların yağışa ihtiyaç duyduğu İstanbul'da bugün öğle vakitlerinin ardından yağmurun etkili olacağı, saat 19.00 sıralarında ise kar yağışının başlayacağı ifade edildi. İstanbul'da kar yağışının gece boyunca devam edeceği ve yarın da etkili olacağı belirtildi. Anadolu Yakası'nda bulunan ilçelerde kar kalınlığının 20-40 santimetreyi bulabileceği kaydedildi. İstanbul'un birçok ilçesinde kar kalınlığının 15 santimetreyi bulabileceği ifade edildi. Kocaeli'ye doğru kar kalınlığının 20 santimetreyi geçebileceği ifade edildi. Bu gece itibarıyla Ankara'da kar yağışının etkili olacağı ama fazla kuvvetli olmayacağı bildirildi. Türkiye'de en yoğun kar yağışının Batı Karadeniz ve Marmara'da beklendiği ifade edildi.

AFAD tarafından yapılan açıklamada da gece saatlerinde ve yarın İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Yalova, Bilecik ve Çanakkale'nin doğusunda yoğun kar yağışının etkili olacağı, vatandaşların don ve buzlanmaya karşı dikkatli olmaları gerektiği belirtildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER