Bankada Paranız Varsa Aman Dikkat! Son Günler!

Bankada parası olanlar dikkat! Bankada parası olanlar için son uyarı! Zamanaşımı uğramamk için banka mevduat hesaplarının yada düz hesapların kontrol edilmesi gerekiyor. Devletten yapılan uyarıya göre Paranız Devredilecek! Sakın bu hatayı yapmayın. İşte ayrıntılar!

Bankada Paranız Varsa Aman Dikkat! Son Günler!

Yeni yılın gelmesi ile birlikte bankalardan farklı açıklamalar yapılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda gelecek olan açıklama bankalardan ziyade Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile alakalıdır. Zira kurum tarafından yapılan açıklamalar kapsamında hesaplarda unutulan paraların zamanaşımına uğratılacağı kesinleştirilmiştir.

İnsanlar ilk bakışta hesapta para unutmak imkânsız olarak gelmektedir. Buna karşın resmi veriler tam eksini söylemektedir. Zira her sene milyonlarca kişi hesaplarında para unutmaktadır. Bu durumun nedeni zenginlik de değildir. Çünkü bildirimsiz olarak gönderimi yapılan paralar da bulunmaktadır. Açıklanacak zaman dilimlerinde çekimi yapılmayan paralar zamanaşımına uğramaktadır

Bankalardan Zamanaşımı Açıklaması Geldi!

Zamanaşımı hakkında gelen açıklamaların kaynağı Bankacılık Kanununa dayandırılmaktadır. Hesapların zamanaşımına uğramaması için;

  • Aktif ve düzenli olarak kullanılmaları,
  • Kullanılmamaları halinde ise kapatılmaları gerekmektedir.

Zamanaşımına uğrayan hesaplarda yer alan paralar TMSF’ye devredilmektedir. Resmi olarak gerçekleştirilen açıklamalar her sene şubat ayına işaret etmektedir. Şubat ayının yaklaşması ile birlikte 2021 yılı için geçerli olan açıklama da gelmiş durumdadır. Bu neden yüzünden vatandaşların hesaplarını kontrol etmeleri istenmektedir. Özellikle uzun süreden bu yana kullanılmayan hesaplar itinalı olarak kontrol edilmelidir.

Hesaplar Zamanaşımına Uğradığında Ne Oluyor?

Zamanaşımı konusunda bankaların farklı uygulamaları bulunmaktadır. Ancak bankalar kurallar gereğince bu konu hakkında da bilgilendirme üzerinden hareket etmektedir. Zamanaşımına uğrayacak hesaplar zamanaşımı tarihi gelmeden evvel liste şeklinde açıklanmaktadır. Listede ismi olanlardan ise en kısa süre içerisinde şubelere başvurmaları istenmektedir.

Yatırımcıların hesapları bulunan bankanın illa ki merkezine gitmeleri şartı bulunmamaktadır. Herhangi ya da en yakın şubeye başvurulması sorunun çözümünde etkili olmaktadır. Ancak konuda dikkat edilmesi gerekli olan hususlar da bulunmaktadır. Örneğin başvuruların hesap sahipleri tarafından şahsen yapılması gerekmektedir. İlgili başvurunun onay alabilmesi için başvuru esnasında kimlik belgesinin bulunması da lazımdır.

Mevduatlar zamanaşımına uğrayacak haberlerinin gelmesinden sonra tüm hesap sahiplerinin tedirgin oldukları bir gerçektir. Ancak var olan mevduat hesaplarını düzenli bir şekilde kullananlar için herhangi bir zamanaşımı durumu söz konusu değildir.

Zamanaşımında Süre Bilgileri

Bireyler paralarını güvenli olarak saklamak, biriktirmek ya da kolay kullanmak için mevduat hesapları açmaktadır. Açılan mevduat hesaplarına maaş yatırılması da mümkündür. Bundan ötürü son yıllarda hesap kullanım oranlarında artış yaşanmıştır. Fakat banka mevduat hesaplarının sayısının artması bazı hesapların unutulmasına neden olmaktadır.

Gelen açıklamalar kapsamında bir hesabın 10 yıl süre ile kullanılmaması durumunda zamanaşımının gündeme geldiğinin altı çizilmektedir. 10 yıl süre ile hesaplarını aktif hale getirmeyenlerin hesaplarındaki;

  • Kar payları,
  • Faizler,
  • Yatırımlar,
  • Alacaklar,
  • Emanetler devralınmaktadır.

Devri gerçekleştirilen miktarlar doğrudan Yatırımcı Tanzim Merkezine gönderilmektedir. Sistem oldukça uzun zamandan bu yana yasal olarak uygulanmaktadır. Bu neden yüzünden devir işlemlerinden bankaların sorumlu tutulması mümkün değildir.

Zamanaşımına Uğrayan Hesaplardaki Paralar Geri Alınabilir Mi?

Zamanaşımından bankaların sorumlu tutulmaması için belli konularda bilgilendirme yapmaları gerekmektedir. 50 TL ve üzerindeki tüm mevduat sahipleri ilgili durum halinde iadeli taahhütlü şekilde uyarılmaktadır. Buna karşın hesap zamanaşımı hakkında bir talep gelmediğinde banka yükümlülükleri bulunmamaktadır. 50 TL üzerindeki hesap sahiplerinin isimleri ise liste şeklinde yayımlamaktadır.

Yayımlanan listelerin hangi gazetelerde bulunacağı de öncesinden belirlenmektedir. Herkese erişim açısından tiraj bakımından en yüksek rakamlara ulaşan iki gazete burada seçilmektedir. Böylelikle kişilerin banka şubelerine başvurmaları beklenmektedir. Olumsuz sonuçlar mevduatların devrini mecbur hale getirmektedir. Yüklü miktarlar için belli süreler kapsamında yargı yoluna gidenler bulunmaktadır. Ancak genellikle bu tür devir işlemlerinden sonra herhangi bir itiraz geldiği görülmemiştir. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf Aldemir
Yusuf Aldemir - 1 hafta Önce

Tasarrufu teşvik fonunda bulunan birikimimi Ziraat Bankası Gündoğan şubesinde bloke ye alındığının birkaç kere muracatim olmasına rağmen alamadım alamıyorum bunun bana ödenmesinin sebebini öğrenmek istiyorum

SIRADAKİ HABER