Bakan Selçuk Yüz Yüze Eğitim Açıklaması Yaptı! Yaz Tatili Ne Zaman?

Bakan Selçuk katıldığı programda illerde görülen değişiklikleri anbean takip ettiklerini açıkladı ve yaz tatilinin ne zaman olacağı hakkında yorumlar yaptı.

Bakan Selçuk Yüz Yüze Eğitim Açıklaması Yaptı! Yaz Tatili Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir programa konuk oldu ve yüz yüze eğitim hakkında önemli açıklamaları kamuoyu bilgisine sundu. Öğrencilerin okulda olmasını arzu ettiğini belirten Bakan Selçuk, yüz yüze eğitim sürecinin Bakanlık adına önemli olduğunu ancak sağlık konusuna daha fazla öncelik tanındığını ifade etti. Çok kontrollü bir şekilde okulları açmaya çalıştıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kendisine yöneltilen “Okullar kapanacak mı?” ve “Yaz tatili ne zaman?” sorularını yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, pandeminin eğitim üzerindeki etkisine dair açıklamalarda bulundu ve merak edilen pek çok konuya değindi. Bu süreci günlük hatta anlık olarak takip ettiklerini belirten Bakan, birtakım öngörüleri olduğunu da açıkladı. Risk haritasına bakıldığı zaman hangi illerde hangi durumlar var ve hangi sınıflar açılmalı ya da kapanmalı şeklinde pek çok konu ile ilgilendiklerini belirtti.

İl bazlı olarak hangi durumun gerekliliği neyse ona göre davranıldığını açıklayan Ziya Selçuk, öncelik konusunun sağlık olduğunu ve o ilin Valiliği tarafından kararlar alındığını dile getirdi. “Yerinde karar” uygulaması kapsamında hangi illerde neler oluyor şeklinde araştırmaların yapıldığını ve çocukların bazı kayıtlarının olduğu söylenildi.

İlkokulda eğitim gören çocukların daha yüksek kayıplarının olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, ilkokulları ve köy okullarının açık kalması gerektiğine karar verdiklerini belirtti. Bu kararı almalarındaki en önemli durumun sosyal duygusal beceriler olduğunu söyledi.

Dünya üzerinde öğretmenlerin tümünün aşılamadan okulu açmayan ülke olmadığı belirtildi. Türkiye'nin İngiltere ve Almanya gibi iki grupta öğretmenlerini aşılayan ülkelerde yer aldığı söylenildi. Türkiye'de öğretmenlere öncelik tanınmasının sebebinin aşı tedarik sürecine bağlı olarak hızının değişen bir süreç olduğu açıklandı. Diğer meslek grupları hakkında da Sağlık Bakanlığı'nın planlamalar yaptığı söylendi.

2 Temmuz tarihine kadar okulların açık olacağını ifade eden Bakan Ziya Selçuk, ara tatili kaldırdıklarını söyledi ve 2 Temmuz gününde bir durum oluşması durumunda değişiklik yaşanabileceğini de dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER