Bakan Selçuk: Daha fazla kapasiteyle yüz yüze eğitime geçilecek!

Millî Eğitim Bakanı Selçuk, 15 Şubat Pazartesi gününden itibaren okullarda daha fazla kapasite ile yüz yüze eğitime geçilmesi konusunda kararlı olunduğunu ifade etti. 

Bakan Selçuk: Daha fazla kapasiteyle yüz yüze eğitime geçilecek!

Türkiye'de koronavirüs vakalarının azalmasıyla birlikte okullarda ne zaman yüz yüze eğitime nasıl geçileceği de merak konusu haline geldi. Özellikle öğrenciler ve öğretmenler tarafından merakla beklenen sorunun yanıtı Millî Eğitim Bakanı Selçuk'tan geldi. Bakan Selçuk, 15 Şubat Pazartesi günü aşamalı eğitimin nasıl başlayacağına dair sorunun bir bölümünün Sağlık Bakanlığı ile Koronavirüs Bilim Kurulu'nun uygulama takvimiyle ilgili olduğunu belirtirken, bir bölümünün de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından alınması gereken önlemlerle ilgili olduğunu söyledi. Selçuk, bakanlık adına konuştuğunu kaydederek, ailelerin ve öğrencilerin araştırma yöntemiyle takip edildiğini ve sahada birçok araştırmanın gerçekleştirildiğini, söz konusu araştırma sonuçlarının da paylaşıldığını ifade etti.

"Bu durum gelecek senelerin de problemi"

Okullarda uzaktan eğitime geçilmesinin sadece bugünün sorunu değil, aynı zamanda gelecek senelerin problemi olarak görülmesi gerektiğine dikkat çeken Selçuk, Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında Türkiye'nin en uzun süreyle uzaktan eğitime geçen ülkelerden biri olduğunu belirtti. Selçuk, koronavirüsü kontrol altında tutabilmek ve süreci daha iyi idare edebilmek için uzaktan eğitim sistemine geçildiğini kaydederek, bunun yerinde bir karar olduğunu söyledi. 

"Okullarda kontrol sağlanabiliyor"

15 Şubat Pazartesi gününden itibaren okullarda daha fazla kapasite ile yüz yüze eğitime geçilmesi konusunda kararlı olunduğunu aktaran Selçuk, söz konusu düşüncenin gerekli bütün kurum ve kuruluşlar ile paylaşıldığını ifade etti. Selçuk, küçük yaştaki çocuklar için koronavirüs riskinin daha düşük olduğunu belirterek, okullarda koronavirüse karşı tamamen kontrolün sağlanabildiğini söyledi. Öğrencilerin ve öğretmenlerin koronavirüs tedbirlerine riayet ettiklerini aktaran Selçuk, sokaklarda, çarşı veya pazarlardaki gibi kontrolsüz bir ortamın okullarda mevcut olmadığını belirtti. Selçuk, öğrencilerin de bu konuda günlük olarak takip edildiğine dikkat çekti. 

Uzaktan eğitim ne zaman bitecek?

Türkiye'de koronavirüs ile mücadele dâhilinde başlatılan uzaktan eğitim, 22 Ocak Cuma'ya kadar devam edecek. Okullarda yarıyıl tatili 25 Ocak Pazartesi başlayacak. Söz konusu tatil 3 hafta boyunca sürecek. Yarıyıl tatiline ikinci dönemde bulunan 7 günlük ara tatilin de ilave edilmesiyle birlikte ikinci eğitim-öğretim dönemi 15 Şubat Pazartesi başlayacak. 

Karne notlarının belirlenmesi esnasında ilkokul 4'üncü sınıf düzeyindeki öğrenciler ile ortaokul düzeyindeki öğrencilerin birinci eğitim-öğretim döneminde girdikleri yüz yüze sınavların değerlendirilmeyeceği bildirilmişti. Velilerin söz konusu sınavlardan alınan notların geçerli olması için okul müdürlüklerine başvurabilecekleri ifade edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER