Bağışıklık için kollarını arılara ısırttırıyorlar!

Malatya'da yaşayan bazı vatandaşlar, koronavirüse karşı bağışıklığını güçlendirmek için kollarını arılara ısırttırıyorlar. Uzmanlar ise bu yönteme karşı çıkarak, arı sokmalarının can kayıplarına neden olabileceğini söylüyorlar.

Bağışıklık için kollarını arılara ısırttırıyorlar!

Koronavirüs sürecinde insanlar bağışıklıklarına güç kazandırmak için farklı yöntemlere başvurmaya başladılar. Kimileri zencefil ve zerdeçala, kimileri C vitaminine, kimileri de kelle paça çorbasına yöneldi. Malatya'da ise bağışıklığı kuvvetlendirmek için akıllara zarar bir yöntem bulundu. Vatandaşlardan bazıları, koronavirüsten korunmak için kollarını arılara ısırttırmaya başladılar. Söz konusu vatandaşlar, bu şekilde bağışıklıklarının güç kazandığına kendilerini inandırmaya başladılar. Aralıklı olarak bu yönteme başvuranların kendi canlarını tehlikeye attığı ortada. Arıcılar ise bu talepten faydalanma peşinde. Arıcılar, vatandaşlardan gelen istekleri kabul ettiklerini söylüyorlar. Arıcılar da bu yöntemin çok sayıda hastalığa iyi geldiğini ileri sürüyorlar. 

"Randevu alıyorlar"

52 yaşındaki Cahit Arslan, romatizma ağrılarının bulunduğunu kaydederek, kendisini 5-6 senedir arılara ısırttırdığını söyledi. Omuz, kol ve dizlerinde ciddi derecede ağrı hissettiğini ve düşük hava sıcaklıklarında ağrılarının iyice arttığını belirten Arslan, arılar sayesinde ağrılarının sona erdiğini iddia etti.

Arslan, arı ısırttırma yönteminin koronavirüs için de faydalı olabileceğini ileri sürerek, bu yöntem için kendisine yoğun bir talep geldiğini söyledi. İnsanların randevu aldıklarını ve kendilerini arılara ısırttırdıklarını anlatan Arslan, bazı insanların arılara karşı alerjiye sahip olabileceğini ve bu kişilere söz konusu yöntemin iyi gelmeyebileceğini ifade etti. Arslan, arı ısırttırma yönteminin yararlı olduğunda ısrar etti. 

"Ücret talep etmiyorum"

Arslan, yanına gelen vatandaşların kollarını açmalarını ve arıların iğnelerini sokmalarını sağlıyor. 8 senedir arıcılıkla uğraştığını söyleyen Arslan, bu yöntem için vatandaşlardan hiçbir şekilde ücret talep etmediğini söyledi. 

Uzmanlardan uyarı geldi!

Sağlık uzmanları, vatandaşların arı ısırttırma yöntemine asla başvurmamaları gerektiğini ifade ediyor. Bu konuda şimdiye kadar herhangi bir bilimsel araştırma yapılmadığına dikkat çeken uzmanlar, arı sokmasının can kayıplara neden olabileceğini söylüyorlar.

Arı sokması nelere yol açıyor?

Uzmanlar, tek bir arı sokmasının bile ölümcül olabileceğine dikkat çekerek, sokulma alanında kızarıklık, ağrı ve kaşıntı gibi durumların oluşabileceğini ifade ediyorlar. Arı sokmasının ardından dil ve ağızda şişme, bilinç bozukluğu, dolaşım bozukluğu, kusma, bulantı, eklem ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve ateş gibi reaksiyonların ortaya çıkabileceğini belirten uzmanlar, arı sokmasının kısa süre içerisinde can kayıplara yol açabileceğini söylüyorlar. Ağır belirtilerin görülmesi halinde hemen hastaneye müracaat edilmesi gerekiyor. 

Arı sokmasının ardından ne yapılmalı?

Arının soktuğu bölgenin hemen su ve sabunla yıkanması gerekiyor. Böylece enfeksiyon tehlikesi azalmış oluyor. Arının soktuğu yere buz uygulanabilir. Bu şekilde arının bıraktığı zehrin dağılımının azalması sağlanabilir. Arının soktuğu bölgenin hiçbir şekilde sıkılmaması gerekiyor. Arının iğnesi söz konusu bölgeden cımbızla çıkarılabilir. 

Arı sokması kimlerde ölüme neden olur?  

Adrenalin tedavisi uygulanmayan ya da geç uygulanan kişilerde can kayıpları daha fazla yaşanır. Arı sokmalarında kalp krizi, inatçı tansiyon düşüklüğü ve gırtlak ödemi gibi sebeplerden ölüm gerçekleşir. Yaşlılarda ölüm tehlikesi daha fazla olur. Öte yandan, kalp ve dolaşım bozukluğuna sahip olan kişiler, boyun ve baş bölgesinden sokulan kişiler ve beta-bloker sınıfı ilaç alan kişilerde ölüm riski daha yüksektir. Çocuklarda ise ölüm riski oldukça düşüktür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER