Bağ-Kur ve GSS prim borçlularına ilişkin flaş gelişme! 31 Aralık'a kadar...

Türkiye'de Bağ-Kur ve GSS prim borçluları 2021 senesinin sonuna dek sağlık hizmetlerinden faydalanmayı sürdürecek. 

Bağ-Kur ve GSS prim borçlularına ilişkin flaş gelişme! 31 Aralık'a kadar...

Türkiye'de 2020 yılının Ağustos ayı ve öncesine ait GSS (Genel Sağlık Sigortası) borçlarının otomatik olacak şekilde yapılandırılmasına yönelik karar alınmıştı. Milyonlarca vatandaşın 30 Nisan 2021'e kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabileceği bildirilmişti. Vatandaşların GSS (Genel Sağlık Sigortası) borçları için müracaat etmelerine gerek olmadığı ifade edilmişti. 30 Nisan 2021'e kadar vatandaşların ana para borcun hepsini ödemeleri durumunda söz konusu borca dair zam ile gecikme cezasının ortadan kaldırılacağı belirtilmişti. Öte yandan, gelir testi yaptırmayan ve borcunu ödeyemeyecek olan vatandaşların gelir testi için 31 Mart 2021'e kadar müracaat etmeleri gerektiği kaydedilirken, söz konusu vatandaşların gelirlerinin asgari ücretin 3'te birinin altında tespit edilmesi halinde borçlarının ortadan kaldırılacağı ve devlet tarafından primlerinin de ödeneceği ifade edilmişti. 

Fakat Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayına ilişkin GSS (Genel Sağlık Sigortası) primlerini ödemeyen vatandaşlar ise sıkıntılı günler geçirmeye başlamıştı. 2021 senesinin ilk günlerinde sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen vatandaşların 60 günü aşkın birikmiş borçları olması sebebiyle provizyonlarının kapatıldığı görülmüştü. Söz konusu vatandaşların kamu hastanelerinde ücretli olarak muayene olmaları gibi bir durum ortaya çıkmış, söz konusu vatandaşların aylık GSS (Genel Sağlık Sigortası) primlerini ödeyerek yeniden provizyonlarını açtırmak durumunda kaldıkları fark edilmişti. 

Onlar da sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek

Bu vatandaşlar için beklenen karar geldi. 

Bağ-Kur ve GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borçluları, 2021 senesinin sonuna dek sağlık hizmetlerinden yararlanmayı sürdürebilecek.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Selçuk, Bağ-Kur ve GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borçlularının kamu hastaneleri ile bunlara bağlı üniversite hastanelerinde 31 Aralık 2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmayı sürdürebileceklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 7 Ocak 2020'de yayımlanan karar doğrultusunda GSS (Genel Sağlık Sigortası) sistemi dâhilinde prim borcu olan ve bu nedenle sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak olan vatandaşlar, kamu hastaneleri ve bunlara bağlı üniversite hastanelerinde 31 Aralık 2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmişti. 

GSS primi ne kadar?

2021 senesinde ödenmesi gerekli olan aylık GSS (Genel Sağlık Sigortası) priminin 107 lira 32 kuruş olduğu biliniyor. Söz konusu primi ödeme durumu olmayan vatandaşlara devlet yardım ediyor. Vatandaşların ödeme durumları gelir testiyle ortaya konuyor. Aynı hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az tespit edilmesi durumunda prim borçları ortadan kaldırılıyor. Prim borcuna sahip olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanmalarına müsaade edilmiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER