BAE, ABD'ye 23 milyar dolar daha kazandırdı!

Trump, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) başkanlık döneminin son günlerinde BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) ile savunma paketi imzaladı. Söz konusu paketin değerinin 23 milyar dolar olduğu öğrenildi. 

BAE, ABD'ye 23 milyar dolar daha kazandırdı!

BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Trump'ın başkanlık döneminin son günlerinde ABD'ye (Amerika Birleşik Devletleri) 23 milyar dolar daha kazandırdı. Söz konusu gelişmeye ilişkin açıklama BAE'nin Washington Büyükelçiliği'nden geldi. Açıklamada, Trump'ın başkanlık döneminin son zamanlarında ABD ile imzalanan savunma paketine değinilirken, 23 milyar dolar değerindeki paketin SİHA'ları (silahlı insansız hava araçları) ve F-35 tipi savaş uçaklarını içerdiği bildirildi. 

Savunma paketinde neler var?

19 Ocak Salı günü onay verilen satın alma koşullarının kesinlik kazandığına dikkat çekilen açıklamada, BAE ve ABD arasında imzalanan savunma paketinde 50 adet F-35 tipi savaş uçağının yer aldığı ve değerinin 10,4 milyar dolar olduğu ifade edildi. Açıklamada, söz konusu savunma paketinde 10 adet MQ-9B SİHA'nın bulunduğu ve değerinin 2,97 milyar dolar olduğu belirtildi. Pakette farklı mühimmatların da bulunduğu ve bunların 10 milyar dolarlık değere sahip olduğu kaydedilen açıklamada, BAE'nin gerilimi düşürmeyi ve bölgesel anlamda yeni bir diyalog kapısı açmayı hedeflediği belirtildi. 

Senatörler savunma paketine karşı birleşmişti

Demokrat senatörler ile Cumhuriyetçi senatörler, başkanlık seçimlerini kaybeden Trump'ın BAE'ye gerçekleştirmeyi düşündüğü silah satışına karşı birlik olmuşlardı. Chris Murphy ve Bob Menendez isimli Demokrat Senatörler ile Rand Paul isimli Cumhuriyetçi Senatör, 4 ayrı maddeye onay verilmesini istemişlerdi. Söz konusu maddelerle BAE'ye silah satışının önlenmesi amaçlanmıştı. 

Senatörler, Trump'ın Biden'a başkanlığı teslim etmeden önce BAE'ye silah satışını aceleye getirdiğini ve bu şekilde Kongre süreçlerini dikkate almadığını ifade etmişlerdi. Silah satışına ilişkin hem Dışişleri Bakanlığından hem de Savunma Bakanlığından bilgi istediklerini belirten senatörler, söz konusu bakanlıkların "millî güvenlik tehditlerini nasıl değerlendirebileceklerine ilişkin bilgi vermeyi kabul etmediklerini" aktarmışlardı. 

Normalleşmeden sonra karar vermiş

Ekim ayında konuya ilişkin açıklama yapan bir Kongre üyesi, silah satışlarında normal koşullarda denetim sürecinin bir aydan fazla sürdüğünü ama Trump'ın söz konusu satışı 2 Aralık gününe kadar gerçekleştirmeyi planladığını söylemişti. 2 Aralık'ın BAE'nin millî günü olduğuna işaret edilmişti. Söz konusu yetkili, 15 Eylül günü BAE ile İsrail arasında imzalanan normalleşme anlaşmasının ardından Trump'ın silah satışına yönelik karar aldığını söylemişti.

Normalleşme anlaşması ne zaman imzalanmıştı?

Trump, 15 Eylül 2020 tarihinde Beyaz Saray'da imzalanan normalleşme anlaşması ile tarihin akışının değişeceğini belirterek, senelerdir devam eden ihtilaf ve bölünmenin ardından yeni bir Orta Doğu'nun inşa edileceğini iddia etmişti. Söz konusu anlaşma ile farklı köken ve inançlara sahip insanların huzur ve barış içerisinde yaşamaları için yeni bir adım atıldığına dikkat çeken Trump, Müslümanların İsrail'de bulunan kutsal yerlere gidebileceklerini ve Mescid-i Aksa'da rahat bir şekilde ibadet edebileceklerini söylemişti. 

Daha önce de karşı çıkılmıştı

Demokratların çoğunlukta olduğu bir grup, önceden de ABD'nin BAE ve Suudi Arabistan'a gerçekleştireceği silah satışına tepki göstermişti. Söz konusu silahların Yemen'de sivillerin katledildiği savaşta orantısızca kullanıldığına dikkat çekilmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER