Asgari Ücretli ve Emekliye 463 TL Ek Ödeme! 4 sürpriz birden var

Asgari Ücretli ve Emekliye 463 TL ek ödeme göründü. 4 sürprizle ek ödeme tarihleri ve bilgileri geldi. Emeklilere 463 TL ek ödeme müjdesi Asgari Ücretliye de verildi. İşte Ek ödeme, ikramiye, prim ve promosyon ödemelerinde son durum sizlerle!

Asgari Ücretli ve Emekliye 463 TL Ek Ödeme! 4 sürpriz birden var

Asgari ücret zam oranlarının açıklanmasından sonra pek çok memnuniyetsizlik yaşanmıştır. Ancak

  • Asgari ücretin,
  • Memur maaşlarının,
  • Emekli maaşlarının açıklanması nihai bir sonuç değildir.

Ek ödemeler, ikramiyeler, prim ya da promosyon ödemeleri her daim gündemde olan konu başlıklarından biridir. Üstelik pek çok vatandaş aile ve eş yardımları sayesinde zaten minimum maaş açıklamalarından daha yüksek gelir elde etmektedir.

Konunun yeniden gündem oluşturması ise yeni bir torba yasa yüzünden olmuştur. Alınan resmi haberlere göre torba yasanın meclisten geçmesi halinde hem emekliler hem de asgari ücretle çalışanlar ek ödeme alacaktır.

Emeklilere Ek Ödeme Müjdesi!

Gelen açıklamalar emekliye 463 TL ikramiye yatırılacağı yönündedir. Bunun için mecliste bir yasanın gündemde olduğunun altı çizilmektedir. Yasanın halen onay almamış olması kesin konuşmaların yapılmasının önündeki en büyük engeldir. Ancak yasanın çıkması halinde özellikle salgın döneminde emekliler büyük bir rahatlık elde edeceklerdir.

Emekliler için yapılan maaş zammının geç açıklanması bazı kesimlerin bu tasarının da geç açıklanacağını zannetmelerine neden olmaktadır. Ancak aslında emekli maaşlarının zam oranları geç açıklanmamıştır. Çünkü maaş zam oranlarının açıklanması için aralık ayı enflasyon tutarları beklenmek zorunda kalınmıştır. Bu da otomatik olarak zam oranlarının 4 Ocak tarihinde belirlenmesine yol açmıştır. Çünkü TÜİK aralık ayı enflasyon verilerini verilen tarih itibari ile resmileştirmiştir.

Asgari Ücretle Çalışanlar Ek Ödeme Alabilecek!

Emekliler için gündemde olan yasa tasarısından asgari ücretle çalışanların da yararlanabileceği duyurusu gelmiştir. Asgari ücretlilere ek ödemesi gelmesi de en az emekli ödemeleri kadar önemlidir. Çünkü salgın kapsamında en çok etkilenen kesimlerin başında asgari ücretle çalışanlar yer almaktadır.

Salgından asgari ücretli kesimin etkilenme nedenleri arasında;

  • Fabrikaların üretime ara vermesi,
  • Restoran gibi mekanların kapatılması,
  • Paket servisin yaygınlaşması gibi maddeler sayılabilmektedir.

Verilen iş kollarının tamamı elemanlarının büyük bir bölümünü asgari ücretle çalıştırmaktadır. İşletmelerin üretime ara vermesi ise asgari ücretle çalışan kişilerin açıkta kalmasına neden olmuştur. Yasa tasarısının bir an önce çıkması bunlardan kaynaklı olarak merakla beklenmektedir.

Torba Yasa Meclis Görüşmesinde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret rakamlarının açıklanmasından sonra bazı açıklamalar yapmıştır. Bu durumun nedeni ise net rakamların beklenenin altında olmasıdır. Ancak Erdoğan, açıklanan rakamlar için hem iyileştirme hem de sürpriz yapılacağının altını çizmiştir.

Mecliste olan torba yasanın da bu kapsamda olduğu zannedilmektedir. Resmî açıklamalar gelmediği için konu üzerine farklı tahminler yapılmaktadır. Bilirkişiler tarafından yapılan tahminler tasarını aynı zamanda vergi yönlü olduğuna da işaret edilmektedir.

Emekli ve asgari ücretliler için müjde niteliği taşıyan yasa tasarısı ile 3 ayda 1 vergilendirmenin ortadan kaldırılacağı zannedilmektedir. Böylelikle ikramiyelerde kendini gösteren vergi kesintisi artık olmayacaktır. Ortaya atılan savlar milyonlarca kişinin umutla beklemesine de neden olmaktadır.

Ek Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Asgari ücretten vergi alınmasın fikri pek çok parti tarafından şimdiden onay almışa benzemektedir. Tabi kesin sonuç çıkması için tasarının mecliste oylamaya sunulması gerekmektedir. Bu da ancak meclisin açılmasından sonra mümkün olacaktır. Meclis açıldığında ilk konuşulacak olan konunun da bu olduğu zannedilmektedir. Sonuçların resmileştirilmesi hâklinde açıklamalar zaman kaybedilmeden yapılacaktır.

Torba yasa içerisinde işverenler için verilen 75 TL olan asgari ücret desteği de bulunmaktadır. Henüz kesinleşmemiş olmasına karşın bu desteğin 200 TL olması istenmektedir. böylelikle çalışanlara verilen teşvik işverenler açısından da yararlı olacaktır. Yeni torba yasanın olumlu şekilde açıklanması halinde ödemelerin tarihleri de kesinleşecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamza Öztürk
Hamza Öztürk - 2 hafta Önce

Çalışan ve emekliler için her gün yalan ve yanlı haberler üreterek milletle alay etmeyin. Millet olarak bizler her şeyin farkındayız. Bu HÜ kümet te, asla bu yazdıklarınızı yerine getirmiyecegini de adım gibi eminim.

Ramazan salbas
Ramazan salbas - 2 hafta Önce

Aslı olmayan yalanlar yazik gunah bu insanları kandırmayın sadece reklami izleyimdir yapitosunuz

EMEKLİ
EMEKLİ - 2 hafta Önce

Neden hep biz emekli lerin gerçek hakkı göz ardı ediliyor bir intibak denildi hâlâ bekliyoruz bütün emekli maaş ları Asgari ücretle eşit olacak denildi ve her verilen söz yerine getirilmedi ve yılan hikayesine döndü ve biz emekliler hayalle yatıp hayalle kalkıyoruz

İrfan su
İrfan su - 2 hafta Önce

0/0 60 engellemi

Ahmet Aslan
Ahmet Aslan - 2 hafta Önce

Aslan

Davut boznak
Davut boznak - 2 hafta Önce

10tl

Doğruluk
Doğruluk - 2 hafta Önce

Ben asgari üçrentle çalışan kişiyim ama artık zam felan istemem. Çünkü bizim için bir fark yok kaşıkla veriyosunuz kevgirle alınıyo sizler yaptığınız zamları düşürün gerisi gelir kaşıkla ile varıp kevgirle alma

SIRADAKİ HABER