Asgari Ücret 5.000 TL Oldu! Davul Zurnayla Kutlama Yapıldı

Pandemi sonrasında artan enflasyonu gözönünde bulunduran Buca Belediyesi, en düşük çalışan maaşını 5.000 TL olarak güncelledi. Asgari ücretin 5 bin lira olmasının ardından işçiler belediye önünde davullu zurnalı kulama gerçekleştirdi.

Asgari Ücret 5.000 TL Oldu! Davul Zurnayla Kutlama Yapıldı

CHP Belediyeleri arasında asgari ücret yarışı tüm hızıyla devam ediyor. Geçmiş dönemlerde birçok belediye işçilerine yaptığı zamlarla gündeme gelmişti. Bugünkü haberle bayrağı İzmir'in Buca Belediyesi ele geçirdi. Belediye Başkanı en düşük çalışanın maaşı 5.000 TL olacak şekilde yeni sözleşmeyi imzaladı. Böylece en düşük maaş alan çalışana %70 zam yapılmış oldu. DİSK Genel İş Sendikası ve Buca Belediyesi arasında imzalanan sözleşme sonrasında işçiler "İşçi başkan el ele güzel günlere” yazılı pankart açtılar.

Asgari ücretin 5.000 TL olmasıyla birlikte belediye işçileri bugün belediye önünde davullu zurnalı kutlama gerçekleştirdi. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:

2 Nisan tarihinde göreve başladığını belirten Başkan Kılıç: "O gün ilk uğradığım yer temizlik işleri şantiyesiydi. Orada bir söz vermiştik. Ücretteki adaletsizliği kaldıracağız, sahadaki emekçiye, parkları temizleyen, Buca’nın tüm çöpünü temizleyen, yağmur çamur kar dinlemeden bizlerin mutluluğu ve sağılığı için çalışan o emekçilerin alın terlerini yerde bırakmayacağız' dedik. O dediğimizi de yaptık. Artık Buca Belediyesi’nde herhangi bir ücret adaletsizliği kalmadı. Bunun için verdiğimiz zam oranı bizi hiç ilgilendirmiyor. Biz bu maaşları ödeyebilecek kudrete de sahibiz. Daha fazlasını da öderiz inşallah. Gelecekte çok daha iyi toplu sözleşmeler yapacağımıza inanıyorum. Ama bugün elimizden bu geldi." ifadelerini kullandı.

asgari-ucret-5-bin-lira-oldu

YOKSULLUK SINIRI 7 BİN TL

Yapılan bu zamların işçiler için düşük olduğunu belirten Buca Belediye Başkanı, yoksulluk sınırının 7 bin TL olduğunu hatırlatarak: "Bu ücretler ananızın ak sütü gibi helal olsun. Bu ücretlerin de halen yeterli olduğunu düşünmüyorum bu yaşam koşullarında. Yoksulluk sınırının 7 bin liraları bulduğu bir koşulda, bu ücretler de aslında halen makul değil. Ama tabii ki bizim de gelirlerimiz belli. Sizlerden artık şunu istiyorum; işinize sımsıkı sarılın, parklarımız, sokaklarımız pırıl pırıl olsun. Bizler de bu halkın karşısına alnımız ak çıkalım." ifadelerine yer verdi.

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç konuşmasını yaptığı sırada işçiler büyük bir coşkuyla kendisini alkışlayarak tezahüratlarda bulundu. Belediye önünde toplanan işçiler basın açıklamasının ardından davullu zurnalı kutlama gerçekleştirdi. Yeni zamlarla birlikte Buca Belediyesi'nde asgari ücret 5.000 TL olarak kayıtlara geçti. Artık en düşük işçinin maaşı 5 bin lira olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali  üstünel
Ali üstünel - 2 ay Önce

Işalah olunur umarız

SIRADAKİ HABER