Annelere 3 Ödeme Birden! 2021 Yılında 8124 TL Ödenecek!

Devletten annelere destek! Annelere 3 ödeme birden yapılacak! 2021 yılında Annelere 8124 TL nakit ödeme yapılacak. Devletten annelere çalışan annelere destek ve çalışmayan annelere destek gibi bir çok ödeme yapılıyor! İşte Annelere yapılan o destek ödemesi ve detayları!

Annelere 3 Ödeme Birden! 2021 Yılında 8124 TL Ödenecek!

İş hayatında çalışan annelerin sayısı her geçen gün azalmaktadır. Anneler gerek çocuklarına bakacak kimse olmadığından gerek maddi olarak bakım hizmetlerini karşılayamadıklarından iş hayatından çekilmektedir. Devlet birimleri bu durumun önüne geçebilmek adına farklı önlemler almaya başlamışlardır. Hem yeni projelerle hem de uzun zamandan bu yana devam edenlerle kadınlara maddi destek sağlanmaya çalışılmaktadır.

Maddi destek temin eden kadınlar annelik sürecinde kendilerine olan güvenlerini taze tutmaktadır. Bakım desteği de alındığı için çocukları belli bir yaşa gelen kadınlar iş hayatlarına geri dönmektedir. Yardımların bir kısmı otomatik olarak yapılırken bazılarında başvuru şartı bulunmaktadır. Bundan ötürü dikkatli hareket edilmesi önemlidir.

Devletten Annelere Destek!

Devletten çalışan annelere destek kampanyaları adı altında farklı maddi destekler verilmektedir. Bu çerçevede yardım teminleri için;

 • Çocuğun sağ doğmuş olması,
 • Anne ve çocuğun aynı yerde ikamet etmesi,
 • Çocukların 0-60 ay arasında olması,
 • Annenin sigortalı olarak çalışması gibi şartlar bulunmaktadır.

İçerikleri inceleyenler şartların genel olduğunu unutmamalıdır. Çünkü bazı yardımlar şart aranmaksızın yapılmaktadır. Bazılarında ise sayılan şartlara ek maddeler getirilmiştir. Buna bağlı olarak kadınların hangi yardımı almak istediklerine göre hareket etmeleri istenmektedir. Çünkü ilgili bakanlıklar yardımları özel şekilde açıklamışlardır. Böylelikle kimler anne yardım parası alabilir sorusu yanıta kavuşmuş olmaktadır.

Anneler Hangi Yardımları Alabilecek?

Çalışan annelerin temin edebilecekleri destekler döneme göre değişim gösterebilmektedir. Gündemde yeni projelerin bulunması bu durumun nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir. Ancak genel manada çalışan annelerin;

 • Doğum parası,
 • Süt parası,
 • Anneye rapor,
 • Çocuk yardımı içeriklerinden istifade edebildikleri bilinmektedir.

Annelere devlet desteği kapsamında özellikle yardım gün çalışma imkânı getirilmiştir. Bu sayede anneler belli dönem için yardım gün çalışıp bebeklerinin yanına dönebilmektedir. Aynı şekilde maddi olmayan devlet desteklerinden bir diğeri de emzirme iznidir. Anneler, bebeklerini emzirebilmek için mesai saatlerinden daha önce işi terk edebilmektedir. Saatler normal süreçten 1,5 saat önce olacak şekilde ayarlanmaktadır. Yine de kuruma göre değişimler yaşanabilmektedir.

Anneler Nasıl Devlet Yardımı Alır?

Annelerin devletten yardım alabilmesi için farklı yöntemler bulunmaktadır. Maaşlara otomatik olarak gerçekleştirilen eklemeler bu durumdan ayrı tutulmaktadır.

 • Emzirme izni,
 • Yarım gün çalışma benzeri haklar için ise alternatif yöntemler kendini göstermektedir.

Bilindiği üzere her anne emzirmemektedir. Bundan kaynaklı olarak emzirme izni temin edilmesi dilekçeye bağlanmış bir durumdur. Anne doğum desteklerinden olan emzirme iznini almak isteyenlerin kurumlarına bir dilekçe vermeleri gerekmektedir.

Devlet, çalışan annelerin bebekleri iki yaşına gelene kadar izin kullanabilmelerine hak tanımıştır. Bu çerçevede kullanılacak olan izin ücretsizdir. Ancak her anne ücretsiz izin kullanmayı tercih etmemektedir. Kadrosu yanmadan ücretsiz izne ayrılmak isteyen annelerin de bir dilekçe yazmaları istenmektedir. İlgili birime teslim edilen dilekçeler incelendikten sonra onaylanmaktadır.

Çalışan Annelere Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

Çalışan annelerin aldıkları maddi yardımlar ise aynı değildir. Yardımların tutarları öncelikle ne kadar maaşla çalışıldığına göre açıklanmaktadır. Memuriyet süresinden çocuğun durumuna göre yardım miktarları da değişim göstermektedir. Örneğin SSK’lı anneler;

 • İlk çocuklarında 15+15 gün,
 • İkinci çocuklarında 4 ay,
 • 3 ve üzerindeki çocuklarında ise 6 ay yarım gün çalışıp tam maaş alabilmektedir.

Çalışan annelerin maddi destek yardımında çocuk özel ilgiye muhtaç ise süre 12 ay olarak uzatılmaktadır. Merak edilen rapor paraları ise 7.324 TL ile 14.933 TL arasında değişim göstermektedir. Rakamlar her sene güncellenmektedir. Bundan ötürü her daim bakanlık sitesinin güncel verilerinden istifade edilmesi tavsiye edilmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali ocaktar
Ali ocaktar - 2 hafta Önce

Çalışmayan anneler anne değil yani.

Ahmet Ateş
Ahmet Ateş - 2 hafta Önce

Aciz aciz

SIRADAKİ HABER