Amsterdam’ın Esrar Satan Kafeleriyle İlgili Şok Karar…

Hollanda’nın Amsterdam şehrinde, esrar satışının serbest olduğu kafelerle ilgili alınan yeni karara göre turistlere esrar satılmayacak.

Amsterdam’ın Esrar Satan Kafeleriyle İlgili Şok Karar…

Amsterdam, her ay ağırladığı milyonlarca turistle Hollanda’nın en önemli şehirlerinden biri. Ancak Amsterdam’ı bu kadar popüler yapan özellikleri içinde, doğal güzellikleri olduğu kadar aynı zamanda seks turizmi ve esrar satışı ile de ünlü. Hollanda belediyesi, Amsterdam’ın dünya çapında, “uyuşturucu ve seks turizmi şehri” imajını ortadan kaldırmak amacıyla, esrar satışına birtakım kısıtlamalar getirme kararı aldı.

Esrar satılan kahvecilere turistler giremeyecek

Amsterdam’da yapılan yeni düzenlemeye göre, yabancı turistler şehirde yasal bir şekilde esrar alınabilen coffe shop’lara girmeyecek. Esrar satılan bu dükkanlara sadece, ikameti Hollanda olanlar giriş yapabilecek. Bununla birlikte Amsterdam’a her ay, esrar kafelerde zaman geçirmek için bir buçuk milyon turist geliyordu. Yerel yönetim bir yandan, sokak satışının artmasından endişe ediyor.

Esrar satan dükkanların sayısı hızla azalıyor

Amsterdam’ın bir uyuşturucu şehri olarak görülmesini istemeyen belediye, yıllar içinde yaptığı düzenlemelerle Amsterdam’daki esrar satan dükkanların sayısını azaltmıştı. 200o yılında şehirde, esrar satan 283 kahveci varken bu sayı 2020’de 166 oldu. Buna karşın, özgürlükler şehri olarak bilinen Amsterdam’da esrar satışlarında ciddi bir artış var. Amsterdam Belediye Başkanı Halsema, bu durumu turistlerin ucuz uçak biletleri ile şehre gelmesiyle açıklıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER