Amiral Bildirisi Görüştür Bu Demokrasidir

Eski Baro Başkanı Turgut Kazan, 104 emekli amiralin gece yarısı bildirisi karşısında başlatılan operasyonlara tepki gösterdi ve böyle hukuk devleti olamaz dedi.

Amiral Bildirisi Görüştür Bu Demokrasidir

Eski İstanbul Barosu Başkanı olan Turgut Kazan, gece yarısı yayınlanan 104 amiralin imzalamış olduğu Montrö bildirisi üzerine yorumlarda bulundu ve bu bildiriye karşı başlatılan operasyonlara tepki gösterdi.

Eski İstanbul Barosu Başkanı Kazan, emekli amirallerin açıklama yapmasının bir demokrasi gereği olduğunu ve bu durumun Anayasal bir hak olduğunu ifade etti. Hukukçu olan Turgut Kazan, 104 emekli amiralin imzalamış olduğu bildiride Montrö konusunda bir görüşün açıklandığı ve öne sürülen görüşlerin yanlış bulunduğu takdirde siz de size göre doğru olanı belirtirsiniz, olur biter dedi. Turgut Kazan Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada demokrasi ancak bunu gerektirir açıklamaları ile dikkat çekti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın amirallerin yapmış olduğu açıklama üzerine soruşturma başlatmasına tepkide bulunan eski İstanbul Barosu Başkanı Kazan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı eğer tarikat evindeki amiral hakkında bir soruşturma açar ve bizden de bu belgeleri ister ise takdimi görev sayarız şeklinde açıklamalarda bulundu.

Korku İmparatorluğunda Yaşıyoruz

Kazan, tam bir korku imparatorluğunda yaşıyoruz şeklinde ifadelerde bulundu ve bu açıklamaları ile dikkatleri üzerine çekti. Anayasa’nın 26. maddesine göre herkesin kanaat ve düşüncelerini tek başına ya da toplu olarak açıklama hakkına sahip olduğu belirtiliyor ancak düşüncelerini ifade edenler adeta bir linç ile karşılaşıyor dedi. Medya ve politikacılar da derken Tapu Sicil müdürlükleri ve benzeri kurumların sıraya girdiğini açıklayan Kazan, suçlamalar birbirini izliyor dedi.

Yaşanan olaylar ile ilgili olarak “lütfen böyle yapmayın” şeklinde bir yorumda bulunan Kazan, bu şekilde bir hukuk devleti olamaz, dedi. İnsanların katılmadıkları görüşleri TCK 316 saymaya kalkmak kesinlikle kabul edilemez şeklinde açıklamalarda bulunan eski İstanbul Barosu Başkanı Kazan, bu cümlesine bir gerekçe de gösterdi. Bu maddenin atıf yaptığı suçlar ile ilgili ancak cebir yolu ile işlenebilir, ve 316. madde elverişli vasıta koşulu aradığı için toplu düşünce belirtilmesi bir suç olarak görülemez dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER