Aliyev'den Şuşa pozu! 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 8 Kasım 2020'de Ermeni işgalinden kurtarılan Şuşa'yı ziyaret etti. Şuşa'da fotoğraf çektiren Aliyev, hem yurt dışında bulunan Azerbaycan vatandaşlarının hem de yabancıların söz konusu şehre uçakla gelebileceklerini söyledi. 

Aliyev'den Şuşa pozu! 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, eşi ve çocuğuyla birlikte 8 Kasım 2020'de Ermeni işgalinden kurtarılan Şuşa'ya ziyaret gerçekleştirdi. Şuşa'ya ziyaretinden önce Fuzuli'ye giden Aliyev burada önemli açıklamalarda bulundu. Aliyev, Fuzuli-Şuşa kara yolunun temelinin atıldığını belirtti. Fuzuli'de yapılacak havalimanının da temelinin atılacağını kaydeden Aliyev, 2021 senesinin sonuna kadar söz konusu havalimanının ilk bölümünün büyük bir olasılıkla kullanıma hazır olacağını söyledi. Aliyev, yurt dışında bulunan Azerbaycan vatandaşları ile yabancılarına artık uçakla Şuşa'ya kolay bir şekilde gelebileceklerini belirterek, Fuzuli kentinden uluslararası uçuşlar düzenlenmesi için gereken talimatların verildiğini aktardı. Azerbaycan'ın diğer kentlerinden Fuzuli'ye uçakla gelinebileceğini duyuran Aliyev, insanların buradan Şuşa'ya kolaylıkla geçebileceklerini kaydetti.

Aliyev, Azerbaycan bayrağını gururlu bir şekilde göndere çekmesinin ardından Şuşa'da bulunan Gövher Ağa Camii'ne gitti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın buraya Kur'an-ı Kerim bağışında bulunduğu görüldü. Aliyev, Karabağ Savaşı'nın ardından ilk defa Şuşa'yı ziyaret etti. 

Şuşa'nın kurtuluşu

Aliyev, Dağlık Karabağ bölgesinin stratejik noktalarından biri olan Şuşa'nın 8 Kasım 2020'de Ermeni işgalinden kurtarıldığını duyurmuştu. Şuşa kentinin Ermeni işgalinden kurtarıldığını belirten Aliyev, müzakere sürecinin sonuç vermediğini ve masa arkasında herhangi bir netice alamadığını söylemişti. Aliyev, Azerbaycan'ı oyalamaya çalıştıklarına dikkat çekmişti. Tüm tarihi abidelerin tekrar restorasyon işleminden geçirileceğini belirten Aliyev, tüm camilerin tekrar inşa edileceğini söylemişti. Aliyev, Azerbaycan bayrağının Şuşa'da dalgalandığını vurgulayarak, Azerbaycan'ın beklediğini ve hiçbir baskıya aldırış etmeden ekonomik güç kazandığını kaydetmişti. Azerbaycan'ın ekonomik bakımdan hiçbir ülkeye bağımlı olmadığını aktaran Aliyev, gururlu bir şekilde Şuşa'nın kurtuluşunu duyurmuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'ın Şuşa'da kazandığı zaferi kutlamıştı. Türkiye'nin Azerbaycan'ın daima yanında olduğuna dikkat çeken Erdoğan, Şuşa'nın işgalden kurtarılmasının, diğer toprakların da özgürleştirilmesine yakın olunduğu anlamına geldiğini söylemişti. Öyle de olmuştu... Azerbaycan, 10 Kasım günü zaferini ilan etmiş ve Rusya'nın arabuluculuğunda Ermenistan ile ateşkes imzalamıştı. Ermenistan, işgal altında tuttuğu Laçın, Kelbecer ve Ağdam'dan çekileceğini bildirmişti. Azerbaycan, savaş sırasında kurtardığı 300 civarında yerleşim bölgesini de garanti altına almıştı. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 19:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER