Aliye Berger'in 117. Yaş Günü Doodle Oldu! Aliye Berger Kimdir?

Türk grafik sanatçısı Aliye Berger, doğum gününde Google tarafından Doodle ile duyuruldu. Hayatını sanatla içiçe geçiren ve dünyaya çok büyük eserler bırakan Aliye Berger, kimliği, eserleri ve hayatıyla herkes tarafından merak ediliyor.

Aliye Berger'in 117. Yaş Günü Doodle Oldu! Aliye Berger Kimdir?

24 Aralık 1903 tarihinde Büyükada'da gözlerini dünyaya açan Aliye Berger Türk gravür ve grafik sanatçısı olarak tarihe geçti. Doğum gününde ise Google tarafından unutulmayarak Doodle yapıldı. Dışa vurumcu oyma baskıları ile dünyaya nam salmış olan Berger, 9 Ağustos 1974 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

ALİYE BERGER DOODLE OLDU

Eğitim hayatı boyunca çok başarılı bir öğrenci olan Aliye Berger, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nde eğitimini devam ettirdi. Ailesinin desteğiyle birlikte bu süreçte sanatın diğer dallarıyla ilgili de dersler almaya devam etti. Babası Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa'nın katkılarıyla piyano ve resim dersleri aldı. 1924 yılında keman dersi aldığı Macar Karl Berger ile ilişkileri yakınlaşınca, çift yirmiüç senelik bir birliktelik yaşadı.

1935 yılında kız kardeşinin yanına Paris'e taşındı ve buradaki sanat hareketleriyle ilgili detaylı gözlemler yaptı. Yaklaşık 4 senelik bir Paris macerası yerini Berlin serüvenine bıraktı. 1947 yılında eşi Karl Berger'in yanına Londra'ya taşınan Aliye Berger, burada heykel üzerine çalışmalar gerçekleştirdi. Yine 4 senelik bir çalışmanın ardından Aliye Berger, Türkiye'ye yanında 150 gravürle birlikte dönüş yaptı. Bu eserlerini ise kendi açtığı sergide sanatseverlerin beğenisine sundu. 1951 yılında açtığı sergi yoğun ilgi gördü. Yapı Kredi Bankası tarafından düzenlenen “İş ve İstihsal” konulu yarışmaya katılan Aliye Berger burada birincilik kazanarak, dünya çapındaki ilk ses getiren başarısını elde etmiş oldu.

En büyük başarısını yağlı boya çalışmasıyla elde etse de Aliye Berger, çalışmalarına baskı ve oyma teknikleriyle devam etti. Hayatı boyunca kendine ait 12, karma sergilerde ise 48 sergiye katıldı. Bugün doğum günü olan Aliye Berger'e bizlerde sanata katkıları için minnet duygularımızı iletiyoruz. Google bugün düzenlediği Doodle ile Aliye Berger'i unutmadı ve doğum gününde kendisinin anılmasını sağladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER