Akaryakıt vergi kaçakçılığına darbe: Gözaltı sayısı 220!

Türkiye'de 50 şehirde yönelik akaryakıt vergi kaçakçılığı operasyonu gerçekleştirildiği ve 220 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. 

Akaryakıt vergi kaçakçılığına darbe: Gözaltı sayısı 220!

Türkiye'de akaryakıt vergi kaçakçılığına büyük bir darbe indirildi. Akaryakıt vergi kaçakçılığına karışanlara ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tahkikat başlatıldı. Emniyet ve MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) koordinasyonunda söz konusu tahkikat gerçekleştirildi. Konuya ilişkin yürütülen faaliyetlerde MASAK'ın yanı sıra VDK (Vergi Denetim Kurulu) ve GİB (Gelir İdaresi) arasında önemli bir iş birliği yapıldı. İstanbul merkezli olmak üzere 50 şehirde nitelikli dolandırıcılık ve akaryakıt vergi kaçakçılığı suçlaması yöneltilen örgüte yönelik ekipler tarafından büyük bir operasyon gerçekleştirildi. Söz konusu operasyona "Silici" ismi verildi. 

Devlet senede 3 milyar liralık zarara uğradı

Silici Operasyonu kapsamında ekipler tarafından 220 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Suç örgütü tarafından otomasyon sistemlerine müdahalede bulunulduğu ve akaryakıt istasyonlarından 608 milyon lt. satış verisinin yok edildiği ifade edildi. Silinen akaryakıt satış verilerinin 3,6 milyar liraya yakın bir maddi değere sahip olduğu kaydedildi. MASAK tarafından hazırlanan belgeye göre söz konusu olay nedeniyle devlet senede 3 milyar liralık zarara uğradı. Böylece devlet beş senede 15 milyar liralık zarara uğramış oldu. 

242 farklı noktada arama yapıldı

Konuya ilişkin gerçekleştirilen tahkikat dâhilinde kamu kurum ve kuruluşlarını bilişim sistemleri vasıtasıyla maddi kayba uğrattığı ortaya çıkarılan 220 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Alınan bilgiye göre, bir tane istasyon teknik destek şirketi, 23 tane akaryakıt dağıtıcı firması ve iki otomasyon yazılım ve bir şubesinin yanı sıra 170 tane akaryakıt istasyonunda arama yapıldı. Gelir uzmanları ile vergi müfettişleri tarafından 242 farklı noktada gerçekleştirilen aramalar sırasında cep telefonu ve bilgisayar gibi materyaller ile mali dokümanların ele geçirildiği bildirildi. Akaryakıt vergi kaçakçılığına yönelik operasyon dâhilinde Türkiye'de arama faaliyetleri ve gözaltı işlemleri hala sürüyor. 


 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER