Ahmet Ercan: İstanbul Depremi 6.4 Olacak! Korku pompalamak ve Ekonomiyi Bozmak İstiyorlar

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan beklenen İstanbul depremi ile ilgili olarak yine tartışmalı açıklamalarda bulundu.

Ahmet Ercan: İstanbul Depremi 6.4 Olacak! Korku pompalamak ve Ekonomiyi Bozmak İstiyorlar

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, tartışmalı açıklamar yaptı. Ahmet Ercan daha önce de beklenen büyük İstanbul depremi için pek çok profesörün halkı korkuttuğunu söylemiş ve en az 30 yılı var demişti. Ercan'ın bu sözleri önemli jeoloji profesörleri tarafından eleştirilmişti.

Ahmet Ercan beklenen büyük İstanbul depremi için "Depremden 21 yıl geçti. Beklenen deprem olmadı bir türlü. Şimdi de yok 2024’te olacak, yok her an olabilir, yok 2029’da olabilir gibi yine bilimsel tabana dayanmayan kestirimler yapılıyor. Ekonomiye darbe vurmaktan başka bir şey değil" dedi.

Ahmet Ercan'ın tartışma yaratacak yeni açıklamalarından önemli başlıklar şu şekilde;

“İstanbul’da deprem uyarıları 1999 yılından beri 3 gün içinde olur, 3 gün içinde olmayınca 3 ay içinde olacak, 3 ay içinde olmayınca 1 yıl içinde olacak, 1 yıl içinde olmayınca 3 yıl içinde olacak, daha sonra 10 yıl içinde olacak. Ve en son gelen 4 yıl içinde olacak, 2018’de mutlaka olur diye 2020 yılına kadar geldik.

Depremden 21 yıl geçti. Beklenen deprem olmadı bir türlü. Şimdi de yok 2024’te olacak, yok her an olabilir, yok 2029’da olabilir gibi yine bilimsel tabana dayanmayan kestirimler yapılıyor. Bunları yapanlarda jeofizik mühendisi değil. Ve bunlar basında yer alıyor. İnsanlara bir korku pompalanıyor.

Genel olarak 4 bin yıllık deprem geçmişine baktığımız zaman İstanbul’un olağan büyük depreminin büyüklüğü aşağı yukarı 6.4’tür. Marmara’nın neresinde deprem olursa olsun, 100 kilometre yarıçaplı bir alanda yıkıcı bir etkisi oluyor. Marmara’da her 104 yılda bir 6.3 ile 6.7 arasında bir deprem olur. Marmara’da yaklaşık 7.2’den daha büyük olan depremler ise yaklaşık 570 yılda bir olur. Dolayısıyla bizim Gölcük’te görmüş olduğumuz 7.5 büyüklüğündeki bir depremin yeniden Marmara’da yineleme olasılığı yok denecek kadar azdır.

Kaldı ki eğer Marmara’da 7’den daha büyük bir deprem olsaydı bugünkü Eminönü yarımadasında ne Ayasofya ayakta kalırdı, ne Kızkulesi ayakta kalırdı, ne Bozdağan Valens Kemeri ayakta kalırdı, ne Süleymaniye Camisi, ne Fatih Camisi, ne Beyazıt Camisi, ne Sultanahmet Camisi, eski eserlerin hiçbiri ayakta kalmazdı. 

21 yıldır birileri her an deprem olabilir diyor ama 21 yıldır da ben ‘hayır her an deprem olamaz, olması için yeterli bir güç toplanmamıştır’ diyorum. Zaman beni doğruladı hep. Zaman birçok kimseyi yanılttı.

Belki arkadaşlarımız deprem uyarısı yapmak istiyor. Ama yanlış deprem uyarısı ülkenin ekonomisini sarsar, o ülkeye yatırım gelmez. Ülkedeki yerli yatırımcılar da yatırımlarını Romanya, Bulgaristan, Ukrayna, Rusya gibi farklı yerlere kaydırırlar. Ülke ekonomisi ve turizmi etkilenir

Sisam’da 7 büyüklüğünde bir deprem oldu Yunanlılar, Yunanistan’da deprem oldu demediler. Ama hemen biz sahip çıktık, deprem bizde olmamasına karşın İzmir depremi dedik bu depreme. Oysa İzmir’de deprem olmamıştı.

Yani konuşurken, toplumu sinir hastası yapmamak ve ekonomiye darbe vurmamak gerekiyor. Deprem bilimcilerinin daha ölçülü konuşması gerekiyor. Deprem konusu televizyonlara, gazetelere konu olacak bir konu değil. Çünkü deprem konusundaki değişiklikler en az 10 yıl ile 100- 200 yıl arasında olur."

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER