Adnan Oktar'ın cezası belli oldu! 1.000 yıldan fazla...

Adnan Oktar'ın 1.000 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldığı öğrenildi. 

Adnan Oktar'ın cezası belli oldu! 1.000 yıldan fazla...

Adnan Oktar örgütüne ilişkin davada 236 sanık yargılanmış, söz konusu sanıklardan 78'i ise tutuklanmıştı. Söz konusu davaya ilişkin mahkeme tarafından beklenen karar açıklandı. Adnan Oktar'ın 1.000 seneden fazla hapis cezasına çarptırıldığı öğrenildi. 

Söz konusu davanın duruşmasına Adnan Oktar'ın yanı sıra birçok tutuksuz ve tutuklu sanık katılım gösterdi. Duruşmada birçok avukatın da yer aldığı görüldü. Mahkemeye heyeti, Adnan Oktar örgütüne ilişkin verilen kararları peş peşe duyurmaya başladı. 

Cezası belli oldu

Adnan Oktar'a 1.075 sene 3 ay hapis cezası verildi. Adnan Oktar'a şu suçlardan ceza verildi:

- Cinsel saldırıda bulunma,

- Çocuğa cinsel istismarda bulunma,

- Kişisel verilerin kayıt altına alınması,

- Şiddet aracılığıyla insanları özgürlüğünden mahrum etme,

- Askeri casusluk ve siyasi casusluk girişimi,

- Nitelikli dolandırıcılık yapma,

- Kaçakçılık. 

Ne olmuştu?

İddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanmıştı. Söz konusu iddianameye İstanbul 30'uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından onay verilmişti. Davanın ilk duruşmasının, 17 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilmesine yönelik karar alınmıştı. Silivri'de gerçekleştirilen ilk duruşmada Adnan Oktar savunmasını yapmıştı. Birçok sanık, kendilerine yöneltilen suçlamaları ve örgüte yönelik iddiaları reddetmiş ve beraat edilmeyi istemişlerdi. 

Adnan Oktar'ın birçok suçtan 1.365 seneye kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti. 13 sanık hakkında örgüt yöneticisi oldukları gerekçesiyle 12'şer seneye kadar hapis cezası istenmişti. 222 sanık hakkında ise Adnan Oktar örgütüne yardım sağlamaktan gerekli cezanın verilmesi talep edilmişti. 

Koronavirüs önlemleri dâhilinde tutuksuz olan sanıkların duruşmalara gelme zorunluluğuna son verilmiş, yine de pek çok tutuksuz durumdaki sanık duruşmalara gelmeyi tercih etmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER