ABD sonunda kabul etti: YPG, PKK'nın alt kolu!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığı, Florida eyaletinde bulunan meclis binasına yönelik saldırının ardından bir açıklamada bulundu. YPG'li birinin gözaltında olduğunu duyuran bakanlık, en sonunda YPG'nin "terör örgütü PKK'nın alt kolu" olduğunu kabul etti.

ABD sonunda kabul etti: YPG, PKK'nın alt kolu!

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Florida eyaletinde bulunan meclis binasına yönelik 10 Ocak Pazar günü bir saldırı düzenlenmişti. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Adalet Bakanlığı, YPG'li birinin gözaltında olduğunu bildirdi. Bakanlık, gözaltına alınan kişinin Tallahassee şehrinde ikamet eden Daniel Baker olduğunu aktardı. Açıklamada, söz konusu kişiye "eyaletler arasında yaralama tehdidi ile kaçırma tehdidiyle irtibat sağlama" suçlamasının yöneltildiği ifade edildi. Meclis binasına yönelik saldırıya Daniel Baker'ın dâhil olduğuna dikkat çekilen açıklamada, söz konusu ismin diğer insanları da silahlanmaları ve meclis binasına gelmeleri konusunda provoke ettiği kaydedildi. 

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 2017 senesinde Daniel Baker'ın Suriye'de YPG saflarına dâhil olduğu belirtilerek, bu kişinin örgütte keskin nişancı eğitimi gördüğü ve farklı belgesellerde yer aldığı ifade edildi. YPG ile PKK'nın ilişkisini resmen onaylayan bakanlık, YPG'nin Washington yönetiminin terör örgütü olarak nitelendirdiği PKK'nın alt kolu olduğunu duyurdu. 

"YPG terör örgütü değil" demişlerdi

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Suriye Özel Temsilcisi olan Jeffrey, PKK'yı terör örgütü olarak gördüklerini ancak YPG'yi terör örgütü olarak nitelendirmediklerini söylemişti. Türkiye'nin PKK ve YPG arasındaki ilişki konusundaki kaygılarını anladığını belirten Jeffrey, bu nedenle çok dikkat ettiklerini ve Türkiye'ye sık sık ne yaptıkları hususunda bilgi verdiklerini ifade etmişti. Jeffrey, yerel bir ortağa sahip olmadan Suriye'nin kuzeyindeki varlıklarını devam ettiremeyeceklerine ve söz konusu yerel ortağın YPG olduğuna dikkat çekmiş, 2014 senesinden beri PKK'nın Suriye uzantısı olarak nitelendirdiği YPG'nin terör örgütü olmadığını ileri sürmüştü. Önceki Savunma Bakanı Esper de Türkiye'nin isteği üzerine YPG'nin terör örgütü olarak tanınmayacağını belirtmişti. 

Türkiye'de en az 18 terör saldırısından sorumlu olan YPG'nin sözde lideri Mazlum Kobani'yi Beyaz Saray'a çağıran Başkan Trump ise Kobani ile beraber çalıştıklarını söylemişti. Erdoğan'a 9 Ekim 2019'da mektup yazan Trump, skandal bir şekilde Erdoğan'ın terörist Kobani ile müzakere etmesini istemişti. 600'e yakın yerleşim bölgesinin PKK/YPG'li teröristlerden temizlendiği Barış Pınarı Harekâtı'nın ardından Kobani, Trump ile 3 defa telefonda görüşmüştü. Erdoğan ise kırmızı bültenle aranan Kobani'nin Türkiye'ye teslim edilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER