ABD'de askerlerin elleri tetikte!

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni başkanı Biden'ın düzenleyeceği yemin töreninden önce sıkı güvenlik tedbirlerinin alındığı başkentte askerlerin elleri tetikte beklediği görüldü. 

ABD'de askerlerin elleri tetikte!

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) başkanlık seçimleri sırasında kritik eyaletlerde zafere ulaşan ve 306 delegeyi kazanan Biden, bugün yemin töreni düzenleyecek. Kongre baskının ardından güvenlik endişelerinin arttığı ülkenin başkenti Washington'da 25 bine yakın Ulusal Muhafız, yemin töreninden önce stratejik noktalara konuşlandırıldı. Askerlerin, Kongre binasına doğru giden araçları tek tek durdukları ve kimlik kontrolü gerçekleştirdikleri görüldü. Kontrolün ardından araçların geçişine izin verildiği fark edildi. Kongre binasında elleri tetikte bekleyen Ulusal Muhafızlar'ın, intihar saldırısında bulunabilecek kamikazeler, patlayıcı maddeler, bomba taşıma olasılığı bulunan ve uzaktan kumandayla idare edilebilen İHA'lara karşı hazırlıklı oldukları bildirildi. Askerlerin ayrıca yemin töreninde bulunan kişilere ateş edilmesi gibi risklere karşı da hazırlandıkları ifade edildi. 

12 asker görevden alındı

Washington'da Biden'ın yemin töreninden önce oldukça gergin bir ortam hâkim. 6 Ocak günü 5 kişinin ölümüne neden olan Kongre baskının ardından Washington'ın büyük bir bölümü kapatılırken, savunma yetkilileri Biden'ın yemin töreni için görevlendirilen birliklerin dikkatle incelendiği konusunda halka garanti verdi. Biden'ın yemin töreni sırasında güvenliği sağlamak için Washington'a gönderilen Ulusal Muhafızlar'dan 12'sinin görevden alındığı bildirildi. Bir savunma yetkilisinin söz konusu askerlerin aşırılıkçılarla muhtemel bağlantıları yüzünden görevden alındığını söylemesi üzerine Ulusal Muhafız Bürosu Komutanı Hokanson, bu askerlerin uygunsuz yorumları ve yazıları nedeniyle elendiklerini belirtti. 

Hokanson, diğer 10 askerin de şüpheli davranışları sebebiyle görevden alındıklarını ancak bunun aşırılıkçılarla bağlantılarının olduğu manasına gelmediğini, yalnızca dikkat eksikliğinden dolayı görevlerine son verildiğini bildirdi. 25 bine yakın askerden yalnızca 12'sinin görevden alındığını, bu nedenle endişelenmeye gerek olmadığını ifade eden Hokanson, içeriden saldırı olasılığı ihtimaline karşı Ulusal Muhafızlar'dan emin olmak istediklerine dikkat çekti. 

Ne olmuştu?

Söz konusu ülkede 6 Ocak günü gerçekleşen Kongre baskını 5 kişinin ölümüne neden olmuştu. Trump destekçileri tarafından düzenlenen Kongre baskını ülke genelinde güvenlik kaygılarına yol açmıştı. Baskına katılan kişilere yönelik gerekli davaların açıldığı bildirilmişti. Bunun üzerine Washington'a Biden'ın yemin töreni için gönderilen askerlere güvenlik taramalarının uygulanacağı ifade edilmişti. 25 bine yakın Ulusal Muhafız'ın ayrıntılı bir şekilde güvenlik taramasından geçirileceği duyurulmuştu. Kongre binasının çevresine dikenli teller yerleştirilmiş, söz konusu binanın dışına beton blokların ve demir bariyerlerin önlem amaçlı konulduğu fark edilmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER