27 Mart 2021 Barajlar Son Durum! Doluluk Oranı Arttı

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından açıklanan bilgilere göre son bir haftada artan yağış miktarı ile birlikte yüzde 71,14 oranına ulaşıldı.

27 Mart 2021 Barajlar Son Durum! Doluluk Oranı Arttı

Son günlerde yağış oranının artması ve pek çok kentte yağmurun görülmesi ile birlikte barajların doluluk oranının arttığı haberi öğrenildi. Etkili olan ve uzun süre devam eden yağışlar ile birlikte İstanbul iline su sağlayan barajların doluluk oranının değiştiği ifade edildi. Açıklanan en güncel bilgilere göre su sağlayan barajlara doluluk oranının yüzde 71,14’e çıktığı bilgisi açıklandı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) yapmış olduğu açıklamada en güncel bilgileri kamuoyu bilgisine sundu.

Son bir haftada nerede ise ülke genelinde yağışlar görülmüş ve birkaç gün boyunca devam etmişti. Devam eden bu yağışlar barajların doluluk oranının artmasını ve güncel olarak 27 Mart 2021 tarihinde yüzde 71, 14 oranına ulaştı. Artan yağış miktarı ile birlikte barajlardaki su miktarının artması ile İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) açıklamalar yaptı. İSKİ tarafından açıklanan verilere göre barajlarda bulunan su seviyesi 8 Ocak tarihinde yüzde 19,16’ya inmişti. Aylar sonra aradan geçen süre ile birlikte yağışlar artmış ve barajlarda bulunan su seviyesi yüzde 50 oranından daha fazla bir artış göstermişti.

Son olarak 27 Mart 2021 tarihinde ölçüm yapılan en güncel baraj doluluk oranları hakkında yeni bilgilere ulaşıldı. Bugün itibarı ile kente su sağlama görevinde olan barajların doluluk oranının 71,14 olarak ölçüldüğü açıklandı. Ve su oranının son bir yılın ortalamasını üzerinde seyrettiği bilgisi duyuruldu.

2021 senesinin Ocak ayının ilk günlerinde barajların doluluk oranının yüzde 19,16 olarak ölçüldüğü açıklaması yapılmıştı. Son dönemde artan yağış oranı ve son bir haftada devam eden yağışlar İstanbul barajlarından olumlu sonuçlar alınmasını sağladı ve yüzde 71, 14 olarak geri döndü. Aynı zamanda ülkemizde görülen kış yağış miktarının uzun yıllar ortalaması alınarak yüzde 1 geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 27 azalma gösterdiği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER