26 Aralık Korona Tablosu Açıklandı! Türkiye'de Koronavirüs Vaka Sayısı Gittikçe Azalıyor!

Günlük koronavirüs tablosu Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Türkiye'deki vaka sayısı düne göre 2.425 azaldı ve iyileşen kişi sayısı 23 bin 231 oldu.

26 Aralık Korona Tablosu Açıklandı! Türkiye'de Koronavirüs Vaka Sayısı Gittikçe Azalıyor!

GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU

Günlük korona tablosundan elde edilen verilere göre son 24 saatte 178 bin 872 kişi Covid-19 testi yaptırdı ve 15 bin 118 kişinin testi pozitif olarak sonuçlandı. Hasta sayısı 3 bin 2 olarak kaydedildi ve 253 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Son 24 saatlik süreçte 23 bin 231 kişinin Covid-19 tedavisi veya karantinası sona erdi ve iyileşen kişi sayısı 1 milyon 994 bin 34 oldu. Toplam verilere bakıldığında ise yapılan test sayısı 23 milyon 605 bin 813 olarak kaydedildi ve vaka sayısı 2 milyon 133 bin 373 olurken vefat sayısı 19 bin 624, ağır hasta sayısı da 4 bin 501 olarak hesaplandı.

HAFTALIK KORONAVİRÜS TABLOSU

Haftalık koronavirüs tablosuna bakıldığında, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 4,1 olurken, yatak doluluk oranının yüzde 50,8 olduğu kaydedildi. Erişkin yoğun bakım doluluk oranının yüzde 68,2 olduğu açıklanırken, ventilatör doluluk oranının yüzde 40, ortalama temaslı tespit süresinin 10 saat olduğu ve filyasyon oranının da yüzde 99,9 olarak gerçekleştiği paylaşıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter hesabından günlük verilerle ilgili yaptığı açıklamada, vaka sayısı, aktif vaka sayısı, hasta sayısı ve ağır hasta sayısında hızlı bir düşüş yaşandığı kaydedildi. Koca, bu düşüşün böyle devam edebilmesi için aşılama programı etkisini gösterene kadar tedbirlere önem verilmesi gerektiğini söyledi.

DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Bakan Fahrettin Koca, bugün tespit edilen 3.218 yeni hastanın olduğunu fakat aktif vaka sayısındaki düşüşün sürdüğünü dile getirerek koronavirüs aşısından gelen iyi haberlere de dikkat çekti. Aşının etkili olacağı müjdesini aldıklarını söyleyen Koca, aşılanıp aşıların etkisini görene kadar vatandaşların kendilerini daha iyi koruma zamanı olduğunu ve güzel günlere tedbirlerle hazırlanılması gerektiğini ifade etti.

EVDE BULAŞ ORANINDA REKOR ARTIŞ

Bakan Koca, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ev içi bulaşma oranlarına dikkat çekti. Tedbirlere ve kısıtlamalara uyum sağladıkça vaka sayısının düştüğünü söyleyen Koca, virüsün bulaşma yollarının da değişmeye başladığını dile getirdi. Ev içi bulaşma oranının yüzde 85’e kadar yükseldiğini söyleyerek vatandaşları ev içi bulaşmalara karşı gerekli tedbirleri almaları gerektiği konusunda uyardı.

Alınan tedbirlerin koronavirüs vaka sayılarını azaltmada etkilerini gösterdiğini belirten Bakan Koca, günlük toplam vaka sayısında düşüş olmasına rağmen son zamanlarda evlerdeki bulaşma oranını düşürmek için ara vermeden, önlemler alarak koronavirüsle mücadele etmeye devam edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 23:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER