24 saat verildi! Trump görevden alınmazsa...

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, başkanlık seçimlerini kaybeden ve Kongre binasının basılmasından sorumlu tutulan Donald Trump'ın görevine son verilmesi için Başkan Yardımcısı Mike Pence'e 24 saat süre tanındığını bildirdi. Pelosi, söz konusu sürenin dolmasının ardından azil sürecine geçileceğini ifade etti. 

24 saat verildi! Trump görevden alınmazsa...

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Kongre binasının basılmasının ve 5 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından ülkedeki gerginlik hala sürüyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Demokratlara konuya ilişkin önemli bir mektup yolladı. Pelosi, başkanlık seçimlerini kaybeden ve Kongre binasının basılmasından sorumlu tutulan Donald Trump'ın azledilmesine yönelik yürütecekleri politikaya değindi. 

Trump'ın görevine son verilmesine ilişkin sürece Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından start verilmesi için bugün Temsilciler Meclisi'nde yeni bir tasarı ortaya koyacaklarını aktaran Pelosi, bu tasarının ilk olarak oy birliği ile onaylanıp onaylanmayacağına bakılacağını söyledi. Pelosi, oy birliğinin gerçekleşmemesi halinde yarın söz konusu tasarının Genel Kurul'da oylanacağını ve onaylanacağını ifade etti. 

Trump'ın görevine son verilmesi için Pence'e 24 saat süre tanınacağına dikkat çeken Pelosi, söz konusu sürenin dolmasından sonra Temsilciler Meclisi'nde söz konusu ismin azil sürecine geçileceğini aktardı.

Pelosi tarafından Demokratlara yollanan mektupta Trump'ın azledilmesine yönelik oylamanın ne zaman gerçekleştirileceğine dair herhangi bir ayrıntıya yer verilmedi. Fakat 20 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan yemin töreninden önce bu oylamanın gerçekleştirileceği değerlendiriliyor. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kanunlarına göre bir başkanın görevine son verilmesine dair yürütülen süreçte "savcılık" görevi gören kurum Temsilciler Meclisi oluyor. Jüri görevi gören Senato ise söz konusu başkanın suç işleyip işlemediğine karar veriyor. 

Trump'ın "Kongre'nin faaliyet göstermesini önlediği" ve "görevini kötü yönde kullandığı" iddia edilmiş, 18 Aralık 2019 tarihinde Temsilciler Meclisi'nde konuya ilişkin bir oylama gerçekleştirilmişti. Söz konusu oylamada, Trump'a yönelik suçlamalar onaylanmıştı. Senato'da ise 6 Şubat 2020 tarihinde bir oylama yapılmış ve Trump aklanmıştı. 

Kongre baskınında neler olmuştu?

Trump, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi'nin yeni başkana onay vereceği günün sabahında Washington'da Amerika'yı Kurtar mitingi düzenlemişti. "Herkesin birazdan Kongre Binası'na yürüyeceğini biliyorum." diyen Trump, "Barışçıl ve yurtsever bir biçimde sesinizi duyurun." çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine Trump destekçileri, Kongre binasının etrafında bulunan güvenlik bariyerlerini aşmayı başarmış ve binaya girmişti.

Kongre binasının çevresinde güvenlik tedbirlerinin yeterli olmadığı fark edilmişti. Trump destekçileri, binanın kapılarını ve camlarını kırmıştı. Baskın sırasında binanın lobisine açılan kapının penceresinden tırmanmaya çalışan Ashli Babbitt isimli bir kadın göğsünden vurulmuş ve yaşamını yitirmişti. Söz konusu kadının Hava Kuvvetleri'nde görev yürüttüğü tespit edilmişti. 

Washington Polis Şefi tarafından daha sonra yapılan açıklamada, göğsünden vurularak yaşamını yitiren kadının ardından 3 kişinin daha hayatını kaybettiğini belirtmiş, bunlardan ikisinin kadın, birinin erkek olduğunu söylemişti. Öte yandan, birçok polis memurunun da yaralanmasına neden olan baskın sırasında bir polis memurunun başına darbe aldığı ve hayatını kaybettiği belirtilmişti. Böylece Kongre baskını sırasında toplam 5 kişi yaşamını yitirmişti. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER