2021 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Ücretli öğretmenlik son yıllarda en çok araştırılan meslek gruplarından biridir. Bu durum mesleğin hem öğretmenlik mezunları tarafından hem de alternatif lisans mezunları tarafından yapılabilmesinden kaynaklanmaktadır. 2021 ücretli öğretmenlik başvuruları da yeni yılda en çok araştırılan konular arasında yerini aldı.

2021 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Öğretmenlik mezunlarının atanabilmeleri için bilindiği üzere geçerli bir KPSS puanı elde etmeleri gerekmektedir. İstedikleri puanı alamayanlar genellikle yeniden deneyene kadar ücretli öğretmenlik yapmayı tercih etmektedir.

Herhangi bir KPSS şartı bulunmayan ücretli öğretmenlik başvuruları her sene belli zaman dilimlerinde alınmaktadır. Yakın geçmişe kadar bu tür iş başvuruları için ilgili merkeze gidilmesi şart olarak koşulmuştur. Ancak günümüzde başvuru şekli bölümünde de anlatılacağı üzere bu gibi şartlar bulunmamaktadır.

2021 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları

Ücretli şekilde öğretmenlik yapmak isteyenlerin başvuru zamanlarını kaçırmamaya ekstra özen göstermeleri istenmektedir. Bu sayede bireylerin yetkili kurumlar tarafından değerlendirmeye alınmaları mümkün hale gelecektir. 2021 ücretli öğretmenlik başvuru tarihleri henüz resmî kurumlar tarafından açıklanmamıştır.

Açıklamaların resmî kurumlar tarafından yapılmamış olması tahmin yürütülmesine engel değildir. Çünkü bu tür kurumların belli bir düzenleri bulunmaktadır. Örneğin en son alımlarda başvuru tarihleri 2 ila 21 Eylül arasında gerçekleştirilmiştir. Buna bağlı olarak 2021 yılı içerisinde de başvuruların benzer zaman aralıklarında tamamlanması beklenmektedir. Yine de kesin sonuçların temin edilebilmesi için resmî açıklamanın beklenmesinde fayda bulunmaktadır.

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireyler ücretli öğretmenlik başvurusu yapabilmek için ilk olarak E-Devlet sistemine giriş yapmak zorundadır. İşlemler online sistemler üzerinden gerçekleştirildiği için daha çok aday tarafından erişilebilirlik sağlanmıştır. Bu kapsamda henüz bir E-Devlet şifresi olmayanların edinmeleri önerilmektedir. Şifre alımları PTT’ye giderek yapılabildiği gibi bankaların mobil şubelerinden ve internet şubelerinden de geçekleştirilebilmektedir.

Geçerli giriş adımlarını tamamlayanların atacakları sonraki adım Millî Eğitim Bakanlığı bölümüne gelmektir. Bu tür aramalar yapılarak bakanlık sayfası açılabilmektedir. Sonrasında ise “Ücretli Öğretmenlik Başvurusu” yazan kısma tıklanmalıdır. Bu aşamanın arkasından ekranda bir yönlendirme sayfası görülmektedir. Şartları yönlendirmelere uygun olarak takip edenlerin başvuruları sisteme kaydedilmiş olmaktadır. Sonuçlar ise yine MEB tarafından açıklanmaktadır.

2021-ucretli-ogretmen-basvurulari-ne-zaman

Ücretli Öğretmenlik Şartları Nedir?

Vatandaşların kamu kurum ve kuruşlularında vazife alabilmeleri için belli şartları taşımaları gerekmektedir. Ücretli öğretmenlik şartları da bu çerçevede belirlenmiş olmaktadır. Şartlar her sene güncellenebilmektedir. Ancak şu an için ücretli öğretmenlik yapmak isteyenlerden;

  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • T.C. vatandaşı ya da KKTC vatandaşı olmak,
  • 18 yaşından küçük olmamak,
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan maaş almamak,
  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 48.maddesindeki şartları sağlamak şartları istenmektedir.

Bahsedildiği üzere şartlar arasında KPSS puanı bulunmamaktadır. Aynı şekilde formasyon da görev için istenen şartlar arasında yoktur. Buna karşın eğitim artısından kaynaklı olarak formasyon almış olan adayların diğerlerinden daha şanslı olduğu kabul edilmektedir.

Ücretli Öğretmenlik Maaşları

Ücretli öğretmenlik yapmak isteyenlerin en merak ettiği konu başlıklarından biri de alınacak olan maaş miktarıdır. Bilindiği üzere kadrolu olan öğretmenler özellikle ek dersler kapsamında iyi paralar kazanabilmektedir. Ancak ücretli öğretmenlik maaşları için aynı şeylerin söylenmesi pek mümkün değildir. Bu durumun nedeni ücretli öğretmenlik yapanlara ek ders ücretlerinin yatırılmamasıdır. Ücretli öğretmenlik yapanlar sadece çalıştıkları gün kadar para kazanmaktadır.

Verilecek olan rakamların senelik olarak güncellendiği de bilinenler arasındadır. Buna karşın ortalama olarak verilen maaş tutarları 2000 TL civarındadır. Ders sayısına göre hesaplamalarda değişik usullerin gündeme gelmesi de söz konusudur. Ücretli öğretmenlerin maaşlarının yatma zamanı ise her ayın 1’i ila 15’i arasında değişmektedir. Kurumlar, maaş günlerini öncesinden belirtmektedir

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 01:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER