2021 Ehliyet Harcı Ne Kadar Oldu? Ehliyet Kursları Açıldı mı, Ehliyet Sınavı Ne Zaman Yapılacak ?

2021 yılının gelmesi ile birlikte vergi ve harç tutarlarına belirli bir oranda zam yapıldığı açıklandı. Vatandaşlar ise 2021 ehliyet harç ücretinin ne kadar olduğunu araştırmaya başladı.

2021 Ehliyet Harcı Ne Kadar Oldu? Ehliyet Kursları Açıldı mı, Ehliyet Sınavı Ne Zaman Yapılacak ?

Ehliyet harç ücretlerini de içeren bazı vergi ve harçlara ilişkin düzenlemeler içeren tebliğler, 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek. Resmi Gazete’de yayımlanan açıklamanın ardından vatandaşlar 2021 ehliyet harcı ne kadar oldu sorusunun yanıtını araştırıyor.

Vatandaşlar, 2021 ehliyet harç ücretlerini ve ehliyet kurslarının açılıp açılmadığını uzun süredir merak ediyordu. 2021 yılında, bazı vergi ve harç tutarlarında, yüzde 9,11 olarak belirlenen yeniden değerleme oranında artışa gidileceği açıklandı. Peki, 2021 yılında ehliyet harç ücreti ne kadar olacak? Sürücü kursları açılacak mı? İşte konuyla ilgili tüm merak edilenler...

2021 EHLİYET HARCI NE KADAR?

A sınıfı ehliyet harcının fiyatı 2021 yılı için 272 lira olarak belirlendi ve B sınıfı sürücü belgesi harcının da 820,10 lira olarak uygulanmasına karar verildi. 2020 yılında B sınıfı ehliyet harç ücreti 751,70 lira iken A sınıfı sürücü belgesi harcı da 249,30 lira olarak ödeniyordu.

EHLİYET KURSLARI AÇILDI MI?

Koronavirüs salgını nedeniyle 20 Kasım 2020- 4 Ocak 2021 tarihleri arasında 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında olan tüm özel öğretim kurumlarında yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerine ara verilmişti. Açıklanan yeni karara göre, motorlu taşıt sürücü kursları, özel öğretim kurumlarından çeşitli kurslar, hizmet içi eğitim merkezleri, özel ulaştırma hizmetleri mesleki kursları, mesleki eğitim merkezleri ve özel eğitim ve rehabilitasyon yüz yüze eğitime geçebilecek.

4 Ocak 2021 tarihinden itibaren; özel öğretim kurumlarından çeşitli kurslar, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları, motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları, hizmet içi eğitim merkezlerinin yanı sıra özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve mesleki eğitim merkezlerinin de belirli sokağa çıkma kısıtlamalarına uyarak yüz yüze eğitime başlamasına karar verildi.

15 Şubat 2021 tarihinde de özel öğretim kurslarında yüz yüze eğitime geçilmesi planlanıyor. Yapılan açıklamada, yüz yüze eğitime geçecek özel öğretim kurumlarının eğitim döneminin sonunda sınav yapacağı belirtilirken sertifika veren kursların ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarına uyarak bu sınavları gerçekleştireceği vurgulandı.

2021 EHLİYET SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

2021 yılında yapılacak olan ehliyet sınavlarının tarihi henüz netleşmedi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan konu ile ilgili açıklama gelince gerekli bilgiye sitemizden ulaşabileceksiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER