2020 Yılında En Çok Konut Satışı Yapılan İlçeler Belli Oldu!

TÜİK, 2020 yılında en çok konut satışı yapan ilçeler listesini açıkladı. Listede ilk sırayı İstanbul Esenyurt alırken Ankara'daki pek çok ilçe listede ilk 10'a girmeyi başardı.

2020 Yılında En Çok Konut Satışı Yapılan İlçeler Belli Oldu!

Türkiye’de 2020 yılında en çok konut satılan il ve içleler listesi TÜİK tarafından açıklanan verilerin ışığında belli oldu. Söz konusu liste, konut yatırımı yapmak isteyen vatandaşlar tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor ve merak ediliyordu.

2020 yılında en çok konut satışı yapılan il ve en çok konut satışı yapılan ilçeler TÜİK tarafından açıklandı. Düşen kredi faiz oranları sayesinde 2020 yılına güzel bir giriş yapan konut sektöründe pandeminin başlangıç sürecinde büyük bir daralma yaşanmıştı fakat Haziran ayında ülkemizin yeni normale geçiş yapması ile birlikte kamu bankaları pandeminin etkisini azaltmak için destek kredisi paketleri oluşturmuştu.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından Haziran ayında başlatılan düşük faizli ve 1 sene ertelemeli konut kredisi kampanyası konut sektörünü canlandırmış ve satışlarda adeta patlama etkisi yaratmıştı. Haziran ayında başlayan bu kredi desteğinin etkisiyle konut satış rakamları Temmuz ayında Türkiye Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmış ve tüm zamanların en yüksek konut satışı gerçekleşmişti.

2020 YILINDA EN ÇOK KONUT SATILAN İLÇE HANGİSİ?

TÜİK’in nüfusu 150.000’den fazla olan ilçeleri dahil ettiği araştırma verilerine göre, 2020 yılında en çok konut satışı gerçekleştiren ilçe İstanbul Esenyurt olarak kaydedildi. Büyük bir rekor kıran Esenyurt ilçesinde 2020 yılında 36 bin 234 adet konut satışı gerçekleştirildi. Listede ikinci sırayı ise 27 bin 278 adet konut satışıyla Ankara Çankaya aldı.

Türkiye’nin en çok konut satışı yapılan 3.ilçesi 25 bin 238 adet satışla Ankara Keçiören oldu. En çok konut satışı gerçekleştirilen iller arasında Ankara’daki illerin çoğunlukta olması dikkatleri üzerine çekti. Ankara Çankaya, Keçiören, Mamak, Etimesgut, Yeni Mahalle ilçeleri bu listenin ilk 10’unda yer aldı. Söz konusu listede, en çok konut satışının gerçekleştirildiği İstanbul şehrinden sadece 1 ilçe ilk 10’a girerken, Ankara ve İstanbul’un yanı sıra Antalya, Bursa, Konya, Gaziantep gibi şehirlerin bazı ilçeleri de ilk 10’da yer buldu.

En düşük konut satışı yapılan ilçe ise 502 adet konutla Van Tuşba olarak kaydedildi. Tuşba’nın ardından 514 adet konutla Van Erciş, 521 adet konutla İstanbul Beykoz geldi. Hesaplamaya dahil edilen 163 ilçenin arasında 1.000 adet konut satışının altında kalan 3 ilçe bunlar oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER