2020 Yılında Büyüyen İki Ülkeden Biri Türkiye Oldu!

Pandeminin en derinden hissedildiği 2020 yılına dair ülkelerin büyüme sonuçları açıklandı. Çin ve Türkiye haricinde ise G20 zirvesinden büyüyen olmadı! AB ise zor durumda!

2020 Yılında Büyüyen İki Ülkeden Biri Türkiye Oldu!

Pandeminin kasıp kavurduğu 2020 yılında birçok ülke küçüldü. Hatta bazı ülkelerin ekonomileri o kadar kötü duruma gitti ki IMF ve farklı yerlerden borç alımları yaptılar. G20 ülkeleri de dünyanın geri kalanından farksız değildi. İki ülke hariç 18’inde de ekonomi bu yıl büyümedi. İşte haberin detayları…

TÜRKİYE VE ÇİN BÜYÜDÜ

Tüm dünyanın çektiği ekonomik güçlükten G20 liderleri de etkilendi. Geride bıraktığımız 2020 yılında birçok dünya devi ekonomik anlamda zor bir sınav verdi. Türkiye ve Çin ise bu sınavdan başarılı geçen iki ülke oldu.

Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler ekonomilerin belini kırdı. Her ülke yıl içinde kapanmaya gitmek zorunda kaldı. Birçok ülkede tedarik zinciri durdu, fabrikalar çalışmadı hatta insanlar işlerini kaybetti. Devlet de halka yardımcı olmak için milyonlarca dolarlık destek paketleri açıkladı.

Tüm bunların sonucunda da ayakta kalmayı başaran iki ülke oldu Çin ve Türkiye. 2020 yılında Çin ekonomisi %2,3 büyüyerek lider konumda. Hemen ardından ise Türkiye %1,8 büyümeyle ikinci sıraya yerleşti.

TÜİK AÇIKLADI

TÜİK tarafından paylaşılan rapora göre Covid-19 salgınına karşı ülkemiz 2020 yılında da büyüme gösterdi.

G20 ÜLKELERİ

Çin ve Türkiye haricinde ise diğer ülkelerin durumu hiç iç açıcı değil. Salgınla çok iyi şekilde baş eden Güney Kore 2020 yılında %-1 küçülme gösterdi. Listede 3.sırada duran Güney Kore başarılı bir işe imza attı. Fakat listenin geri kalanı için aynı yorumu yapmak oldukça zor.

Endonezya 2020 yılında -2,1 oranında küçülürken hepimizin imrendiği İskandinav ülkesi İsveç -2,9 küçüldü.

Salgını uzun süre merkezi olan Amerika ise -3,5 küçülürken Hollanda -3,8 küçüldü. Suudi Arabistan -4,1 Japonya -4,8 ve son olarak da Avrupa’nın sarsılmaz ekonomisi Almanya -5 küçülerek 2020 yılını tamamladı.

-2020-yılında-buyuyen-ıkı-ulke-

EN ÇOK AVRUPA ETKİLENDİ

Salgından ise en derin etkilenen bölge Avrupa Birliği oldu. AB ekonomisi toplamda %6,8 oranında küçülme yaşadı.

Salgın nedeniyle oldukça zor zamanlar yaşayan İtalya ve İspanya’da bu durum oldukça derinden hissedildi. İspanya , İtalya ise %8,9 oranında daralma yaşadı.

İngiltere de 2020 yılında %9,9 daraldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER